Yeni İş Sağlığı Güvenliği Yasasında İşçilerin Durumu Ne Olacak?
Yeni İş Sağlığı Güvenliği Yasasında İşçilerin Durumu Ne Olacak?
24 Ocak 2015 Cumartesi - 09:46
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
yeni-is-sagligi-guvenligi-yasasinda-iscilerin-durumu-ne-olacak

Son zamanlarda yaşanan kazaların neticesinde bir çok ölümü olay meydana geldi. Özelikle taşeron işçilerin bu konuda büyük sıkıntıları var.

Üst üste yaşanan ölümlü iş kazalarının önüne geçilmesi için hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Torba Yasa Tasarısına ait Meclis alt komisyon çalışmaları tamamlandı.

Üst üste yaşanan ölümlü iş kazalarının önüne geçilmesi için hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Torba Yasa Tasarısına ait Meclis alt komisyon çalışmaları tamamlandı. Tasarının birden fazla maddesinde farklılık yapılırken, verilmekte olan önergelerle torbaya yeni maddeler ilave edildi . Bunlar içinde en dikkat çekici olanlardan biri de iş yerinde iş güvenliği önlemlerine uymayan çalışanları ilgilendiriyor.

ÜÇ KEZ YAZILI OLARAK UYARILACAK

Tasarının ilgili maddesi verilmekte olan önergeyle değiştirildi. Buna göre "İş mukavelesi ile çalışanlar kişisel koruyucu donanım kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getirmesi, iş ile ilgili emniyet kurallarına uymaması hususlarından dolayı ayrı ayrı üç defa yazılı olarak uyarılmasının ardından patron tarafından 'haklı gerekçeyle' işten atılabilecek. Bu durumda işveren, işçiye kıdem, ihbar tazminatlarını ödemeyecek. İşçi, İşsizlik Sigortası Fonuna başvurup 'işsizlik maaşı' da alamayacak.

Özellikle inşaatlarda baretini, iskelelerde kemerini takmayan; kimyasal nitelikli iş yerlerinde maskesini, eldivenini; gürültülü işlerde ses kesici kulaklığını; kaynak işlerinde gözlüğünü; yanmalı işlerde koruyucu kundura , eldiven gibi donanımları kullanmayan işçilere işveren üç defa yazılı uyarıda bulunacak.

ASARSÖRÜN GÜVENLİĞİNİ İPTAL EDEN DE İŞTEN ATILACAK

Torunlar İnşaatta yaşanan asansör kazası ertesi asansörün çok yük halinde verdiği uyarının dönem dışı bırakıldığı ortaya çıkmıştı. İşte bunun gibi makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getiren çalışanlar da üç yazılı uyarının ardından işten atılacak. Tazminat da alamayacak işsizlik maaşı da.

HEM İŞ YERİNE ASACAK HEM DE BAKANLIĞA BİLDİRECEK

İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları belirleyip, yazılı olarak işverene bildirecek. Bu eksikliklerin acil durdurmayı gerektirmesi ya da yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri hayati tehlike arz etmesine rağmen işveren  tarafından lazım gelen tedbirlerin alınmanması halinde bu vaziyet iş yeri hekimi ya da iş güvenliği uzmanınca Çalışma Bakanlığına bildirilecek. İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bu bildirimi çalışanların görebileceği bir yere de asacak. 

Patron, bu kişileri uyarılarından dolayı işten atamayacak. Atarsa bir senelik ücret tutarından az olmamak üzere tazminat ödeyecek. İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı haksız bildirimde bulunursa ve bu mahkeme kararıyla tespit edilirse belgesi 6 ay süreyle askıya alınacak.

O PATRONUN İHALE YASAĞI, KUSURUYLA ORANTILI OLACAK

Başbakan Davutoğlu'nun, "Ölümlü iş kazası meydana gelen patron halk ihalelerine giremeyecek" açıklamasından akabinde tasarıya 2 seneye kadar halk ihalelerine katılma yasağı hükmü ilave edildi . Ancak bu hüküm Ak Partili milletvekillerinin verdiği öneriyle değiştirildi. Buna göre ölümlü iş kazası meydana gelen iş yerinde kusuru yargı kararıyla tespit edilen iş veren, mahkeme tarafından 'kusuru oranında' 2 seneye kadar süreyle halk ihalelerine katılamayacak.

SOMA HOLDİNG DE TORUNLAR DA HAS ŞEKER DE TEŞVİKTEN YARARLANABİLECEK

Soma'da 301 madencinin, İstanbul rezidans inşaatı asansöründe 10 işçinin, Ermenek'te 18 madencinin yaşamını kaybetmesinin ardından hazırlanan yeni torba yasa tasarısının 'iş yerinde ölüm olmayan patrona verilecek teşvikin maddesinin kapsamı genişletildi.

Tasarının dünkü görüşmelerinde Ak Partili milletvekillerinin önergesi ile 3 sene süreyle iş yerinde 'ölümlü iş kazası' olmayan iş yerlerine verilecek teşvikten; bundan evvel iş yerinde ölümlü kaza yaşanan işverenler de lazım gelen şartları yerine getirerek, talep etmeleri halinde yararlanabilecek.

Bunun üzerine , Soma Kömür İşletmeleri yapan Soma Holding , Torunlar Holding ve Has Şekerler gibi şirketlerde 3 sene süreyle ölümlü iş kazası olmaz ise, talep etmeleri halinde, işsizlik sigortası işveren payını % 3 yerine % 1 olarak ödeyecekler.

Alt komisyon görüşmeleri tamamlanan torba yasa tasarısının önümüzdeki hafta TBMM Sağlık Komisyonu'nda görüşülmesi, ardından da Genel Kurul'a gönderilerek, bu dönem yasalaşması öngörülüyor.Baretsiz amele 3 uyarıdan akabinde tazminatsız işten atılacak

kaynak samsunkenthaber

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.