Tıp Fakültesi öğrencilerine 2 bin 500 ek kontenjan
Tıp Fakültesi öğrencilerine 2 bin 500 ek kontenjan
14 Aralık 2015 Pazartesi - 10:00
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
tip-fakultesi-ogrencilerine-2-bin-500-ek-kontenjan

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bu yıl 2 bin 500 ek ilave ile tıp fakültesi kontenjanları 14 bine ulaşacak" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'deki bazı ideolojik yapıların hekim fazlası olduğunu ileri sürerek ve tıp fakültesi kontenjanlarını dondurttuklarını belirten tıp fakülteleri kontenjanının 22 yıl boyunca 5 bin ile sınırlandığını hatırlatarak, önümüzdeki eğitim-öğretim dönemi itibariyle 2 bin 500 ek kontenjan getirileceği müjdesini verdi.

Birlik Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) işbirliğiyle 'Sağlık Politikaları' adlı konferans düzenlendi. Cağaloğlu'ndaki MTTB Merkezi'nde düzenlenen konferansa Bakan Müezzinoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

14 BİNE ÇIKACAK

Tıp fakültesi kontenjanlarını 8 yılda 9 bin artırdıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, "Bir uzman hekim 10 yılda yetişiyor. Bugün hala 20 bin uzman hekim, 10 bin pratisyen hekim açığımız var. 1985'ten 2007 yılına kadar YÖK 'Türkiye'de doktor fazlası var' diyerek tıp fakültelerinin kontenjanını dondurmuş. Gerek Türk Tabipler Birliği gerekse diğer ideolojik yapılar Türkiye'de hekim fazlası var diyerek kendi doktorumuzun yetişmesine engel olmuşlar. 2002'de iktidara gelmemizle kontenjanlar 2007'de 7 bin 500'e, sonra da 9 bine ve bugün 11 bin 500'e çıkardık. Bu yıl gelen 2 bin 500 ek ilave ile tıp fakültesi kontenjanları 14 bine çıkaracağız" dedi.

ARAŞTIRMALARA TEŞVİK

Tüketilenden daha fazla ilaç üretmeyi hedeflediklerini belirten Müezzinoğlu, "Sağlık tüketicisi olmakla övünemeyiz. Tükettiğimiz birçok ilacı da yurtdışından ithal ediyoruz. Biz aynı zamanda tıp bilimini üreten, tıp bilimindeki yeniliklerde iddialı olan ve tükettiğinden daha fazlasını üretebilen bir ülke olmayı hedefliyoruz. 55 tane eğitim araştırma hastanemiz var. Bu hastanelerimiz artık tıp alanında AR-GE yapabilen, bilimsel araştırma yapabilen bir noktaya taşıyacağız. Sağlık endüstrisinde, ilaç sanayinde ve tıp biliminde yerli üretimi teşvik edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.