İşsiz gençlere 1 yıllık maaş devletten
İşsiz gençlere 1 yıllık maaş devletten
05 Şubat 2016 Cuma - 11:00
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
issiz-genclere-1-yillik-maas-devletten

İŞKUR işsiz gençlere işbaşı eğitim programı kapsamında işsizleri istihdam ederek 1 yıllık maaşlarını ödüyor. İşte hem işverenin hem de işçinin kazandığı sistemin detayları...

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı ile sağladığı aktif istihdam politikası sayesinde işsiz gençleri sevindiriyor. Programla pek çok işsiz kalıcı hem kalıcı işe kavuşuyor hem de işveren ile işçi aynı anda desteklenmiş oluyor. İşte işbaşı eğitim programının ayrıntıları...

Program, İŞKUR'a kayıtlı işsizin, bir işverenin yanında en fazla 6 ay boyunca meslek öğrenmesi için maaşı İŞKUR tarafından ödenerek istihdam edilmesi şeklinde uygulanan bir program.Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen torba kanunla programın süresinin belirli hallerde 1 yıla çıkartılması gündemde.  

İŞSİZLERE EN ÖNEMLİ KATKI; MESLEK SAHİBİ YAPMASI

Programın işsizlere en önemli katkısı, işsizin meslek sahibi olması. Türkiye işgücü piyasasının en önemli sorunlarından birisi mesleksizlik. Ne yazık ki, bir yandan üniversite mezunları, diğer tarafta eleman bulamayan işverenler bulunuyor. İşbaşı eğitim programı bu sorunu çözebilecek nitelikte bir program. İŞKUR'a kayıtlı bir işsiz örneğin lise mezunuysa ve bir meslek sahibi değilse, işbaşı eğitim programı sonunda 'reyon görevlisi' olabiliyor. İşverenin 6 aya kadar işbaşında mesleği öğrenen ve başarı düzeyinin ne olduğunu gördüğü bir kişiyi işe alma ihtimali de çok güçlü oluyor. İşbaşı eğitim programına katılanların yüzde 72'si istihdam edilmeye başlanıyor.

GSS PRİMLERİ DE İŞKUR TARAFINDAN YATIYOR.

Lise veya üniversite mezunu gençler için program çok önemli. Gençler programla tecrübe ve meslek sahibi oluyorlar. Genel sağlık sigortası primi de İŞKUR tarafından ödenen kişiler sağlık hizmetlerine erişim açısından da sorun yaşamıyorlar.

ASGARİ ÜCRET ÖDENİYOR

İşbaşı eğitim programı boyunca işbaşında doğrudan çalışan işsizin maaşı İŞKUR tarafından ödeniyor. Günlük 50 TL ödenen ücretlerle kursiyerlerin eline aylık asgari ücret düzeyinde para geçiyor. Bunun yanında işverenler eğer kursiyerleri işyerlerinde tutmak isterlerse asgari ücretin yarısına kadar kursiyerlere ödeme yapabilir ve bu tutarı vergiden indirebilirler. Diğer yandan işbaşı eğitim programı kursiyerlerinin program süresince işsizlik sigortasından maaş alma hakları da bulunuyor.

İŞVERENE 42 AY TEŞVİK

program sonunda kursiyeri işe alan işveren imalat sektöründe ise 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca sigorta primi işveren hissesi ödemiyor. Dolayısıyla 6 ay boyunca ücretsiz olarak istihdam ettiği bir kişiyi, 30 ay da sigorta primi ödemeksizin çalıştıran bir işveren önemli bir maliyet avantajı elde ediyor.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.