Sağlıkçıların mesai dışı çalışması için düzenleme
Sağlıkçıların mesai dışı çalışması için düzenleme
02 Mayıs 2014 Cuma - 17:05
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglikcilarin-mesai-disi-calismasi-icin-duzenleme

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunca, mesai dışı çalışma yapan personel için ek ödemeleri düzenleyen yönetmelik hükümlerinin yürütmesi durdurulduğu için yeni düzenleme yapıldı.

Mesai dışı çalışma yapan personel için mesai dışı tavan ek ödeme tutarı dikkate alınarak ve mesai dışı ek ödeme hesaplama formülleri kullanılarak ek ödeme hesaplanmayacak.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Ali İhsan Dokucu, Türk Tabipler Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliğinin Danıştaya açtığı dava sonucunda, kuruma bağlı sağlık tesislerinde görevli personele ek ödeme yapılmasına dair yönetmeliğin, mesai dışı çalışmaya ilişkin tanımlar, mesai dışı çalışan personelin net performans puanının hesaplanmasına ilişkin formüller, mesai dışı çalışan personelin net ek ödeme tutarının hesaplanması, inceleme heyetinin yapısının belirlenmesinin de aralarında bulunduğu bazı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması üzerine genelge yayımladı.
 
Dokucu, söz konusu Danıştay kararı çerçevesinde, "mesai dışı çalışma" kapsamındaki çalışmalar karşılığında ek ödeme yapılmasına imkan bulunmadığını, başka bir ifadeyle mezkur yönetmelik düzenlemeleri kapsamında mesai dışı çalışma yapan personele, mesai dışı tavan ek ödeme tutarı dikkate alınarak ve mesai dışı ek ödeme hesaplama formülleri kullanılarak ek ödeme hesaplanamayacağını duyurdu.
 
Genelgeye göre, bu nedenle, mayıstan itibaren yürütmesi durdurulan hükümler kapsamında mesai dışı çalışma planlaması yapılmayacak, vardiya hizmetleri, nöbetler, icap nöbetleri gibi çalışmalar bu kapsamda değerlendirilmeyecek.
Yürütmeyi durdurma kararının bakanlığa tebliğ tarihi öncesinde mesai dışı çalışma kapsamında yapılan ek ödemeler, nisan ayı dahil, geri alınmayacak.
 
İnceleme heyetinin durumu
 
İnceleme heyetleriyle ilgili düzenlemelerin yürütmesi de durdurulduğu için mayıs itibarıyla söz konusu heyetlerin dayanağının ortadan kalktığı bildirildi.
Bu nedenle inceleme heyetlerinin görevleri arasında yer alan muayene ve girişimsel işlemlerin değerlendirmesini, laboratuvar uzmanlarının kriter katsayılarının belirlenmesini, birim performans katsayılarının tespitini başhekimler yapacak.
Danıştay kararı doğrultusunda, döner sermaye komisyonunun başhekim tarafından seçilen üyelerin görevleri nisan ayı itibarıyla sona erdiğinden, yeni üyeler mayıs ayında kendi aralarında yapacakları seçimle belirlenecek.
 
Kaynak: AA

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.