Sağlık turizminde çıta yükseldi bu yıl 400 bin hasta bekleniyor
Sağlık turizminde çıta yükseldi bu yıl 400 bin hasta bekleniyor
25 Mart 2014 Salı - 09:32
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglik-turizminde-cita-yukseldi-bu-yil-400-bin-hasta-bekleniyor

Sağlık Bakanlığı, sağlık turizminin geliştirilmesi için 2 milyon TL bütçe ayırdı. Sadece bu yıl için hedeflenen gelir 4 milyar TL. Yine bu yıl 400 bin yabancı hastanın tedavi amacıyla Türkiye'ye gelmesi tahmin ediliyor.

Doruk ÇAKAR

Türkiye'nin sağlık alanında bölgesel gücünü artırmayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, bu yıl çıtayı yüksek tuttu. Bakanlığın hedefleri arasında bu yıl dünya genelinden 400 bin yabancı hastayı kabul etmek yer alıyor. Bakanlık ayrıca, gelmesi beklenen 400 bin yabancı hasta girişinden 4 milyar TL gelir elde edecek. 

SAĞLIK SERBEST BÖLGELERİ GELİYOR 

Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısını değiştiren kanun hükmünde kararnameyle 3 yıl önce yasal altyapısı oluşturulan "Sağlık Serbest Bölgelerinin" bu yıl faaliyete geçmesi planlanıyor. Özellikle yabancı sağlık yatırımcısını uygun koşullarla Türkiye'ye çekerek, döviz girişini artırmayı amaçlayan iki adet sağlık serbest bölgesi bu yıl içerisinde kurulacak. Türkiye 2012'de 262 bin, geçtiğimiz yıl 300 bin yabancı hasta kabul etmişti. 2012'de sağlık turizmi kapsamında Türkiye'yi tercih eden yabancı hastalardan 2,2 milyar, geçtiğimiz yıl ise 3 milyar TL gelir elde edilmişti. 

2 MİLYON LİRALIK BÜTÇE AYRILIYOR

Bakanlık hazırladığı çalışmalar kapsamında, sağlık turizmine yönelik geliştirme ve iyileştirme faaliyetleri için ayırdığı bütçeyi de artırdı. 2012 yılında 892 bin 100 TL olan sağlık turizmi bütçesi geçtiğimiz yıl 1 milyon 85 bin 700 TL'ye çıkarken, Bakanlık bu yıl çıtayı daha da yükselterek sağlık turizmi için 1 milyon 977 bin 800 TL bütçe ayırdı.  

Kaynak Akşam

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.