Sağlık Bakanlığından Yeni Düzenleme Aile Hekimlerinin Hastalarına Öncelik Tanınacak
Sağlık Bakanlığından Yeni Düzenleme Aile Hekimlerinin Hastalarına Öncelik Tanınacak
13 Ocak 2015 Salı - 07:37
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglik-bakanligindan-yeni-duzenleme-aile-hekimlerinin-hastalarina-oncelik-taninacak

Sağlık bakanlığı yeni düzenlemesine göre bundan sonra Aile hekimlerinin sevk ettiği hastalara öncelik sağlanacak.

Yeni sisteme göre aile hekimine başvuran hasta, hastaneye sevk edilirse katılım payı ödemeyecek. Sevk ile birlikte hastanın randevusu, istediği hastane ve uzmandan elektronik ortamda anında alınabilme imkanı sağlanacak.

Bakanlık’ın üzerinde çalıştığı yeni aile hekimliği sistemi şöyle çalışacak:

Aile hekiminden hastaneye sevk edilen hastadan 5 TL’lik katılım payı alınmayacak. Böylece, katılım payı ödememek için acile giden hastaların sayısının azaltılması amaçlanıyor. Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) yeni baştan dizayn edilecek. 2015 yılının ilk 6 ayında 81 ilde örnek merkezler inşa edilecek. Merkezlerin bazılarında 112 servisi ve ambulans hizmeti de olacak. ASM’lerde giriş, acil muayene odası, jinekolojik muayene odası, oturma odası olacak. Aile hekimlerinin sayısı 22 binden 27 bine çıkarılacak. Hekim sayısı 2 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşecek şekilde düzenlenecek. Hastanelerin acil servislerinde görev yapan aile hekimleri, sadece Aile Sağlığı Merkezleri’nde akşam 20.00’ye kadar çalışacak. Merkezler cumartesi de saat 20.00’ye kadar açık olacak.

Kaynak: taseronhaber

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.