Sağlık Bakanlığı 2300 Personel Alımı Hakkında Merak Edilenler
Sağlık Bakanlığı 2300 Personel Alımı Hakkında Merak Edilenler
18 Temmuz 2014 Cuma - 07:20
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglik-bakanligi-2300-personel-alimi-hakkinda-merak-edilenler

Dün yayınladığımız haberimizde, Sağlık Bakanlığı’nın 2 bin 300 klinik destek personeli alacağını duyurmuştuk. Onbinlerin merak ettiği haberde detaylar belli olmaya başladı.

 

Öğrenim düzeyi ve kadro durumu

Türkiye Kamu Hastaneleri’ne bağlı kurumlarda görevlendirilecek 2 bin 300 personel kadrolu olarak istihdam edilmeyecek olup, taşeron firmalar aracılığı ile alınacak. Başvuru şartlarında tercihen lise mezunu ibaresi belirtilse de, lise mezunu olmayan kişilerde bu alımlara başvurabilecek.

Klinik Destek Personeli ne iş yapacak?

TKHK’nın internet adresinde yayınlanan duyuruda, klinik destek personellerinin ne iş yapacağı konusuna da yer verildi. Buna göre klinik destek personelinden aşağıdaki görevleri yerine getirmesi istenecek.

-Hastaya kullanılan tüm cihaz ve malzemeler arasından sağlık çalışanlarının uygun gördüklerini, temizleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek

-Klinikteki iş ve işleyiş esnasında kullanılan evrakları ilgili birimlere iletecek

-Sağlık çalışanlarının talebi doğrultusunda malzeme,- cihaz, tıbbi sarf, ilaç vb. transferini sağlayacak

-Sağlık çalışanın uygun gördüğü hastanın birimler arası transferini sağlayacak

-Hasta numunelerini (kan, idrar vb.) laboratuvarlara götürüp, laboratuvardan gelmesi gereken materyal ve malzemeleri getirecek

-Hastaya pozisyon vermede sağlık çalışanına yardımcı olacak

-Sağlık çalışanın gözetiminde hastanın kişisel bakımının (tuvalet, banyo, vücut temizliği vs.) yapmasına yardımcı olacak

-Ameliyat sırasında sirküler sağlık çalışanına salon dışından malzeme temin edecek

-Hiçbir şekilde hastaya ve yakınlarına bilgi, eğitim, öneri vermeyecek

-Kurumun gerekli gördüğü eğitimlere katılacak

-Görev yaptığı alanda atıkların uygun şekilde ayrıştırılmasına yardımcı olacak

-Taburcu olan hastayı aracına götürecek

-Ex’ in hazırlanmasına yardımcı olup, morga transferini sağlayacak

Tüm bu işleri yapacak olan Klinik Destek Personelleri’nde KPSS şartı aranmayacak. Adayların sigara kullanmaması da tercih nedeni olacak.

Klinik destek personelleri nerelerde çalıştırılacak?

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu bu konu hakkında bir düzenleme yapıp, klinik destek personellerinin nerelerde görev alacağı konusunu biraz daha detaylandırdı. Son açıklamaya göre Klinik Destek Personelleri ‘En az 200 yataklı B rolü ve üstü rollere sahip sağlık tesislerinde’ çalıştırılabilecek.

Alım ne zaman yapılacak

Alımların ne zaman yapılacağı ile ilgili şu an bir bilgi yayınlanmadı. Alımlarla ilgili olarak duyuru yayınlandığında, internet adresimizden duyuracağız.

-B Grubu Rolü nedir?

Sağlık Bölge Merkezine Bağlı İllerde ve Güçlendirilmiş İlçe Merkezlerinde:

1- Bu gruba giren yerleşim merkezlerinde; Sağlık Bakanlığına ait tek bir genel hastanenin hizmet vermesi esastır.

2- Birden fazla genel hastane ve/veya dal hastanesi bulunması halinde kaynakların etkin, verimli kullanılması ve tek elden planlanması bakımından, bu kurumlarda hizmet birleştirmesi yoluna gidilir ve hizmetin tek baştabiplik idaresi altında verilmesi sağlanır.

3- Bu grup yerleşim merkezlerinde yeni hastane veya ek sağlık tesisi yatırımı planlamasına gidilecek ise ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleri, mevcut sağlık kurumları da dikkate alınarak, tek yönetim çatısı altında ve genel hastane bünyesinde hizmet sunulabilecek kapasitede planlanır.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.