Radyoloji personelinin sağlığı tehlikeye sokulmuştur
Radyoloji personelinin sağlığı tehlikeye sokulmuştur
11 Ağustos 2014 Pazartesi - 07:37
A1
A2
A3
A4
PaylaşımSektör Haberleri
16899 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
radyoloji-personelinin-sagligi-tehlikeye-sokulmustur

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, radyasyon alanında çalışan sağlık personelinin yaşadığı sorunların belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

Türeli, radyasyonla çalışan sağlık personelinin yaşadığı problemlerin farkında olduklarını, bu nedenle bu konuya ilişkin sıkı takibi sürdürdüğünü ifade etti.
Daha önce konuya ilişkin yazılı soru önergesi ve kanun teklifi verdiğini hatırlatan Türeli, “Bu işin peşini bırakmayacağım. Çünkü binlerce yurttaşımızı ilgilendiriyor. Direkt sağlıkla alakalı bir konu” dedi.

Türeli, 5947 Sayılı Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9 uncu Maddesi ile 3153 Sayılı Radyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanun’a eklenen madde ile radyasyonla çalışan personelin çalışma süresinin 25 saatten 35 saate çıkarıldığına dikkati çekti.
Söz konusu değişikliğin AB ile entegrasyon gerekçesi ileri sürülerek hazırlandığını belirten Türeli, şöyle devam etti:

“Bu madde ile radyasyonla çalışanların haftalık çalışma süreleri 25 saatten 35 saate çıkarılmıştır. Avrupa’nın bazı ülkelerinde haftalık çalışma süresi 35 saat olmasına rağmen, genellikle bu ülkelerde günlük çekim sayısına belli bir sınırlama getirilmiştir.
Diğer taraftan, radyasyonun insan sağlığına olan etkileri üzerine dünyada pek çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar radyasyonun insan sağlığına zararlı olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Yüksek dozlarda radyoaktiviteye maruz kalındığında ise çok daha korkunç sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak, bazı araştırmalar radyasyona bağlı değişikliklerin vücudun üreme hücrelerinde ortaya çıkması halinde gelecek kuşaklara aktarılabileceği gerçeğini gözler önüne sermektedir.”

-“Radyasyonun geç etkileri…”-

Radyasyona maruz kalan insanların ciddi sağlık sorunları yaşayabileceğinin altını çizen Türeli, “Hatta maruz kalınan radyasyon belli seviye üzerine çıkmış ise ölümle bile sonuçlanabilir. Yüksek radyoaktiviteye maruz kalmanın mide bulantısı, yorgunluk, kusma, ishal, saç dökülmesi, kan kaybı, ağız ve boğazda yaralar, iltihaplar ve enerji kaybı gibi belirtileri vardır. Tüm vücudun radyasyona maruz kalmasından 5-10 dakika içerisinde ilk belirtiler ortaya çıkabilir” dedi.
Radyasyonun geç etkilerinin yıllar sonra ortaya çıkabileceğini ifade eden Türeli, ikincil kanserlerin bunun örneklerinden olduğunu belirtti. Türeli, “Nitekim Çernobil faciasından 4 yıl sonra bölgede tiroid kanserine yakalanma oranı 100 kat artmıştır” ifadesini kullandı.
“Türkiye’de radyasyon alanında çalışan personelin sağlık sorunları ile ilgili hiçbir araştırma yapılmadan çalışma saatlerinin artırıldığını” ifade eden Türeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunun yanında sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde Tam Gün Yasası kapsamında radyasyon alanında personel açığını kapatmak için günübirlik politikalar yüzünden sağlık personelinin sağlığı tehlikeye sokulmuştur. Bu çerçevede, radyasyon alanında çalışan sağlık personelinin yaşadığı sorunların araştırılması amacıyla bir meclis araştırması açılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Gerekçesi ekte sunulan, Türkiye’de radyasyonla çalışan personelin sağlık sorunlarının araştırılması ve bu çerçevede oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasamızın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.

Rahmi Aşkın TÜRELİ
İzmir Milletvekili

GEREKÇE:

5947 Sayılı Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9 uncu Maddesi ile 3153 Sayılı Radyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanun’a madde eklenmiştir. Söz konusu maddede ”İyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi ve araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalışan personelin haftalık çalışma süresi 35 saattir. Bu süre içersinde, Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte belirtilen radyasyon dozu limitleri de ayrıca dikkate alınır. Doz limitlerinin aşılmaması için alınması gereken tedbirler ile aşıldığı takdirde izinle geçirilecek süreler ve alınacak diğer tedbirler Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir” hükmü yer almıştır.

Söz konusu değişiklik Avrupa Birliği ile entegrasyon gerekçesi ileri sürülerek hazırlanmış ve bu madde ile radyasyonla çalışanların haftalık çalışma süreleri 25 saatten 35 saate çıkarılmıştır. Avrupa’nın bazı ülkelerinde haftalık çalışma süresi 35 saat olmasına rağmen, genellikle bu ülkelerde günlük çekim sayısına belli bir sınırlama getirilmiştir.

Diğer taraftan, radyasyonun insan sağlığına olan etkileri üzerine dünyada pek çok araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar radyasyonun insan sağlığına zararlı olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Yüksek dozlarda radyoaktiviteye maruz kalındığında ise çok daha korkunç sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak, bazı araştırmalar radyasyona bağlı değişikliklerin vücudun üreme hücrelerinde ortaya çıkması halinde gelecek kuşaklara aktarılabileceği gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Radyasyona maruz kalan insanlar ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Hatta maruz kalınan radyasyon belli seviye üzerine çıkmış ise ölümle bile sonuçlanabilir. Yüksek radyoaktiviteye maruz kalmanın mide bulantısı, yorgunluk, kusma, ishal, saç dökülmesi, kan kaybı, ağız ve boğazda yaralar, iltihaplar ve enerji kaybı gibi belirtileri vardır. Tüm vücudun radyasyona maruz kalmasından 5-10 dakika içerisinde ilk belirtiler ortaya çıkabilir

Öte yandan, radyasyonun geç etkileri ise seneler sonra da ortaya çıkabilir. İkincil kanserler bunun örneklerinden biridir. Nitekim Çernobil faciasından 4 yıl sonra bölgede tiroid kanserine yakalanma oranı 100 kat artmıştır.

Sonuç olarak, Türkiye’de radyasyon alanında çalışan personelin sağlık sorunları ile ilgili hiçbir araştırma yapılmadan çalışma saatleri artırılmıştır. Bunun yanında sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde Tamgün yasası kapsamında radyasyon alanında personel açığını kapatmak için günübirlik politikalar yüzünden sağlık personelinin sağlığı tehlikeye sokulmuştur.

Bu çerçevede, radyasyon alanında çalışan sağlık personelinin yaşadığı sorunların araştırılması amacıyla bir meclis araştırması açılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.