Penisilin için Meclis devrede
Penisilin için Meclis devrede
10 Mart 2014 Pazartesi - 10:44
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
penisilin-icin-meclis-devrede

TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran çok sayıda vatandaş, tıpta en eski ve en sık kullanılan antibiyotikler arasında bilinen penisilinin piyasada bulunmadığını belirterek, bu konuda Meclis’ten yardım istedi.

Komisyon ise, Sağlık Bakanlığı'na yazdığı yazıda vatandaşların şikayetini ileterek yaşanan sıkıntının nedenini sordu. Bakanlık da Meclis'e gönderdiği yanıtta, "Benzatin Penisilin G" etkin maddeli ürünlerin, ruhsat sahibi firmaların, yurtdışında hammadde üreticisinin üretimden vazgeçmesi nedeniyle üretiminde sıkıntı yaşadığını bildirdi. İlgili firmalarla görüşüldüğü ve bir an önce ilacın üretilmesinin istendiği belirten bakanlık, bu süre içerisinde ise hastaların mağduriyetinin giderilmesi için Benzatin Penisilin G etkin maddeli, "Deposilin 1.2 flakon ve Deposilin 2.4 flakon" isimli ürünlerin, Sağlık Bakanlığı ve Kamu Hastaneleri Birliği Kurumu işbirliği ile Türkiye genelinde belirlenen illerdeki hastanelerin acil servislerine dağıtıldığını bildirdi. Bakanlık ilaçların, acil reçetesi ile başvuran hastalara bulundukları ilde belirlenen hastanelerde verildiğini kaydetti.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.