Özel sağlık kuruluşları, ya personel çıkartır ya da iflas eder
Özel sağlık kuruluşları, ya personel çıkartır ya da iflas eder
29 Nisan 2014 Salı - 18:44
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ozel-saglik-kuruluslari-ya-personel-cikartir-ya-da-iflas-eder

SGK’nın altı yıldır özel sektörde çalışan fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine kota uyguladığını söyleyen FİZDER Başkanı Dr. Köksal Holoğlu, SGK’nın Nisan 2014’te bir kısıtlama daha getirerek 16 olan hasta sayısının 8’e indirildiğini; bu şartlara göre planlanmış özel sağlık kuruluşlarının ise getirilen yeni uygulama ile ya personel çıkaracağını ya da iflas eşiğine geleceğini söyledi.

Türkiye’de engellilik oranının yüzde 10'un üzerinde olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Türkiye'de her  yıl 130 bin kişi beyin felci olduğunu ifade eden Dr.Köksal Holoğlu konuyla ilgili şunları kaydetti:


“ Beyin felci vakalarının yarısının ortalama 1 ayla 6 ay arasında değişen sürelerle fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına ihtiyacı var. Kazalara ve tümöral durumlara bağlı gelişen beyin ve omurilik felçlerinin ise yıllık 12 bin  civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu sayıya,  fiziksel rehabilitasyon ihtiyaçlı spastik çocuklar ve ortopedik cerrahi sonrasında yatarak rehabilitasyon uygulanacak hastalar ile fonksiyon kayıplı kas iskelet sistemi bozukluğu olan hastaları da ilave ettiğinizde karşınıza yüzbinlerle ifade edilen ve sadece yatarak tedavi seçeneğinden faydalanacak hasta sayısı çıkıyor. Ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarıyla tedavi edilecek hasta sayısı ise bunun yaklaşık on katı nispetinde.”

SGK’nın  altı yıldır sadece özel sektörde çalışan fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine kota uyguladığını belirten Dr. Holoğlu, sözlerine söyle devam etti:


  “Peki kamu,  bu açığı sosyal devlet sorumluluğuyla nasıl kapatmayı düşünüyor? Sağlık Bakanlığı şehir hastaneleri yapıp kapatacağız diyor. Ama en iyi ihtimalle bu işin olması için beş yıla ihtiyaç var. SGK, Nisan 2014’te özel sağlık kuruluşlarından hizmet almak isteyen hastalara skandal bir kısıtlama daha getirdi. Felçli hastalar, spastik çocuklar ve ortopedik rehabilitasyon tedavisine ihtiyaç duyan hastaların tedavilerine kısıtlama getirdi ve  fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi başına günlük 16 olan hasta kotasını yarıya yani sekiz hastaya indirdi. Skandal uygulama ile şimdi ne olacak?
  Özel sağlık kuruluşlarında ayaktan ve yatarak tedavi olan 10 bin felçli, spastik ve ortopedik rehabilitasyon hastasının kota uygulaması nedeniyle sadece 6 bini tedaviye devam edebilecek. Bu uygulama ile yılda yaklaşık 50 bin hastanın mağdur olacağı tahmin ediliyor.


Rehabilitasyon hastaları tedavi olabilmek için  kamuda ve üniversitelerde ortalama üç ay sıra bekliyorlar. Uygulama sonrası özel sağlık kuruluşlarında tedavi olamayan hastaları da bu sayıya ilave ettiğiniz zaman süre 6 ay ve üstüne çıkacak.”


Rehabilitasyonda ilk 3 aylık sürenin tedavide sonuç almak açısından en kritik zaman olduğunu belirten Dr. Holoğlu,” Bilimsel gerçeğinden hareket ettiğiniz zaman gecikmiş tedavilere bağlı komplikasyonlar ve özürlülük oranında artışın getireceği hasta başı birim maliyet çok daha yüksek olacak.
Kapasitesini SGK'nın önceki şartlarına göre planlamış ve yatırımını uluslararası standartlara uygun yapmış özel sağlık kuruluşları, bu uygulama karşısında çok zor durumda kalacak, personel çıkartma ve muhtemel iflaslar yaşanacaktır” şeklinde konuştu.

 

Kaynak için tıklayın.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.