MÜJDE! Emeklilere 900 lira ödenecek!
MÜJDE! Emeklilere 900 lira ödenecek!
21 Temmuz 2014 Pazartesi - 07:40
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
mujde-emeklilere-900-lira-odenecek

Milyonlarca emekli, promosyon görüşmelerinin sonucunu bekliyor. Bankalarla uzlaşma sağlanırsa, bin 500 lira maaş alan bir emekliye, her dönem için 900 lira ödenecek.

Türkiye'de bulunan 10 milyondan fazla emeklinin yıllık 120 milyar liranın üzerindeki maaşını kullanan bankalarla yapılan promosyon görüşmeleri henüz tamamlanmadı.

Bankalar, maaş ödemesini yaptıkları kamu personeli için kurum ve kuruluşlara belli oranlarda ödeme yapıyor.

Bu kurumlarla bankalar arasındaki anlaşmalarla belirlense de, genel olarak anlaşılan dönem için (1-3 yıl) brüt maaşınyüzde 60'ı ödeniyor.

MEMUR FORMÜLÜ OLSUN 

Memurlarla yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde, emeklilere de diğer kamu görevlileri gibi maaş aldıkları bankaların promosyon ödemesi gündeme gelmişti.

Bu teklif üzerine, Çalışma Bakanlığı ile kamu bankaları arasında promosyon görüşmeleri başlamıştı.

Bu görüşmelerde banka yetkilileri çok düşük rakamlar önerince, sonuç alınamamıştı.

Memurlara uygulanan sisteme göre, ortalama bin 500 lira maaşı olan bir emekliye ödenecek promosyon miktarı 900 lirayı bulacak.

Bu para aylara bölünüp ödenebildiği gibi, toplu olarak da verilebiliyor.

Bu, tamamen bankayla yapılan anlaşmayla belirleniyor.

Diğer kurumlar gibi, emeklilerin maaşını veren kurum olan SGK'nın da bankalarla bu pazarlığı yapması gerekiyor.

Özel bankaların da bu pazarlığa dahil edilmesiyle rekabetin artacağı ve bundan emeklilerin kazançlı çıkacağı belirtiliyor.

BANKALAR YARIŞIYOR

Promosyon beklentileri devam ederken; özel bankalar arasında emekli maaşlarını kapma konusunda kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

Bazı bankalar, emeklilere nakit para teklif ederken; kimisi vereceği kredi kartına puan, kimisi ise çeyrek altın öneriyor.

Emeklileri uyaran uzmanlar, tüm şartları iyi öğrenmelerini, bankaların gizli oyunlarına gelmemelerini istiyor.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.