Müezzinoğlu: Aldığınız ilaçların yan etkileri olabilir
Müezzinoğlu: Aldığınız ilaçların yan etkileri olabilir
31 Mart 2014 Pazartesi - 11:31
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
muezzinoglu-aldiginiz-ilaclarin-yan-etkileri-olabilir

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Aldığımız bir torba ilaç, manavdan aldığımız bir torba meyve değildir. O kimyasaldır. Yani bunun faydası kadar, yan etkileri de olabilir" dedi.

Müezzinoğlu, Saraçlar Caddesi'ndeki vatandaşlarla sohbet etti ve esnafı selamladı.

Bir gazetecinin, dumansız hava sahası uygulaması sorusu üzerine Müezzinoğlu, en önemli sağlık sorunlarını oluşturan nedenlerin başında tütün ve tütün ürünlerinin geldiğini söyledi.

Alkol ve obezitenin de sağlık sorunlarını oluşturan nedenlerden ikisi olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye olarak bu üç ayakla da bilinçlendirme süreçlerini devam ettiriyoruz. Yasaklama sürecinden ziyade, bilinçli olarak bırakabilmeliyiz. Bilinçli olarak kontrol edebilmeliyiz. Obeziteyle bilinçli olarak mücadele edebilmeliyiz. Boğazımızdan geçen her nefese, her yuduma dikkat etmeliyiz. Hareketli bir yaşama da öncelik vermeliyiz."

Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı projelerinin güçlü şekilde devam edebilmesi için partnerlere ihtiyaç olduğunu, sağlığın çok sektörlü bir alan olduğunu aktardı.

Sağlık konusunda en önemli partnerlerinin yerel yönetimler olduğunu dile getiren Müezzinoğlu, "Yerel yönetimde de inşallah 31 Mart sabahından itibaren belediyelerimizle çalışacağız. Çünkü sağlıklı birey için yerel yönetim dinamiklerine ihtiyacımız var. Sağlıklı aile için yerel yönetim dinamiklerine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Müezzinoğlu, yarın yapılacak seçimlerin ülkenin ve demokrasinin sağlığına katkıda bulunmasını temenni etti.

Türkiye'deki ilaç kullanımı

Müezzinoğlu, Türkiye'de ilaç kullanımındaki artışla ilgili soru üzerine ise akıllı ilaç kullanımı ve bilinçli ilaç kullanımıyla ilgili çalışmalarını devam ettirdiklerini söyledi.

Kamu spotlarıyla da bu konuya vurgu yaptıklarını belirten Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Aldığımızı bir torba ilaç, manavdan aldığımız bir torba meyve değildir. O kimyasaldır. Yani bunun faydası kadar, yan etkileri de olabilir. Karaciğerimiz, böbreğimiz, kan dolaşımımız... Dolayısıyla bizim nasıl olsa devlet veriyor. Nasıl olsa eczaneden alabiliyorum anlayışıyla değil, tedavim için gerekli mi, gerekli değil mi... Mutlaka hekim kontrolünde ve bilinçli şekilde ilaç kullanmamız lazım."

Müezzinoğlu, toplumda genelde, "Doktora çocuğumu götürdüm bir antibiyotik bile yazmadı" şeklinde bir algı olduğunu ifade ederek, "Bu bir kusur gibi, bir baskı gibi kullanılıyor ama antibiyotik dediğimiz bir şişe süt değil, bir tablet kimyasal. O çocuğun karaciğeri, kan dolaşımına alerjik reaksiyona altyapı oluşturmamalıyız. İlacı kullanırken, üzerindeki 'dikkat' uyarılarına titizlikle uymamız lazım" diye konuştu.

Herkesin ilaç kullanırken 5 dakika düşünerek geleceğini karartmaması gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, vatandaşların oy verirken de 5 dakika düşünerek, 5 yılı heba etmemesini istedi.

Bakan Müezzinoğlu, yerel seçimlerde oyunu İstanbul'da kullanacağını kaydetti.

Müezzinoğlu soruların ardından Saraçlar Caddesi'nde eşi Faize Müezzinoğlu ile faytonla tur attı.

http://www.haber7.com/saglik/haber/1142452-muezzinoglu-aldiginiz-ilaclarin-yan-etkileri-olabilir

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.