MERS-Cov önlemleri belirlendi
MERS-Cov önlemleri belirlendi
01 Mayıs 2014 Perşembe - 13:32
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
mers-cov-onlemleri-belirlendi

Sağlık Bakanlığı MERS-CoV hastalığına karşı alınacak önlemleri belirledi.

Sağlık Bakanlığı, MERS-CoV hastalığına karşı alınacak önlemleri belirledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, MERS-CoV'un, Eylül 2012'de ilk defa Suudi Arabistan'da ortaya çıkan yeni bir Coronavirüs'ün neden olduğu ağır solunum yolu hastalığı olduğu belirtildi.

Hastalığın bugüne kadar, Suudi Arabistan başta olmak üzere, çoğunlukla Körfez ülkelerinde görüldüğü ancak bu ülkelerde bulunma veya seyahatle ilişkili İngiltere ve Almanya'da dahil 17 ülkede tanımlandığı ifade edilen açıklamada, Bakanlığın, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) de yaklaşımı doğrultusunda, hastalığın takibiyle ilgili bir Bilim Kurulu oluşturduğu ve gelişmeleri yakından izlediği bildirildi.

Son gelişmeleri değerlendirmek ve alınacak tedbirleri kararlaştırmak üzere Bilim Kurulu üyelerinin bir araya geldiği açıklamada, toplantıda alınan kararlar şöyle sıralandı:

"- Suudi Arabistan başta olmak üzere hastalığın görüldüğü Körfez ülkelerine gidecek vatandaşlara, din görevlilerine ve sağlık personeline yönelik MERS-CoV hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılması,

- Hac vazifesi için Suudi Arabistan'da bulunan ve Suud hastanelerinde tedavi gören Türk hastalara ait bilgilerin ivedilikle Sağlık Bakanlığına gönderilmesi,

- Suudi Arabistan'daki vaka sayılarının artmasına bağlı olası salgın durumu göz önünde bulundurularak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın umre ve hac dönemlerinde görevlendirdiği sağlık personeli sayısının ve niteliğinin arttırılması,

- Körfez ülkelerine gidecek vatandaşlarımızın hayvanlarla temas etmemesi, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemesi, çiğ tüketilecek sebze ve meyvelerin iyice yıkanarak yenilmesi, el ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmesi ve kalabalık alanlarda maske kullanması hususunda bilgilendirilmesi,

- MERS-CoV kesin tanısı konan vakalar ile aynı uçakta seyahat etmiş olan yolculardan iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki tahmini temaslı yolcuların bilgilerine ulaşılması ve bu kişilerin temastan iki hafta sonrasına kadar takip edilmesi."

"Hastalık bir Türk vatandaşında var"

Açıklamada, bugün itibarıyla Türkiye'de tespit edilmiş bir vakanın bulunmadığı belirtilerek, Mekke'de tedavisi devam eden 65 yaşındaki bir Türk vatandaşının rahatsızlığının MERS-CoV'dan kaynaklandığının doğrulandığı ve bu kişinin genel sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

DSÖ'nün ülkeler arası giriş noktaları için ek önlemler alması veya seyahat/ticaret kısıtlamasının söz konusu olmadığna değinilen açıklamada, Suudi Arabistan'a gideceklerin, Sağlık Bakanlığı'nın uyarılarını dikkate alarak seyahat etmesinde sakınca olmadığı kaydedildi.

Kaynak: AA

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.