Kan almadaki hataları engelleyecek kılavuz hazırlandı
Kan almadaki hataları engelleyecek kılavuz hazırlandı
11 Aralık 2015 Cuma - 15:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kan-almadaki-hatalari-engelleyecek-kilavuz-hazirlandi

Türk Biyokimya Derneğince, kan almadaki hataları engellemek ve doğru test sonuçları alınmasını sağlamak amacıyla ulusal kan alma kılavuzu hazırlandı.

Türk Biyokimya Derneği Başkanı Doç. Dr. Doğan Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan testlerinin hastalık tanısında önemli bir role sahip olduğunu bildirdi.

Kan örneklerinin uzman personel tarafından alınması, işlem esnasında uygun malzemeler kullanılması, örneklerin laboratuvara taşınması gibi birçok konunun "doğru test sonucu" alınmasında etkili olduğunu belirten Yücel, kan alma sürecinde istenmeden de olsa bazen hatalar ortaya çıkabildiğini söyledi.

Hataların özellikle kan örneğinin laboratuvara ulaştırılmasında yaşandığını anlatan Yücel, "Hazırlanan kılavuzun, kan alım personeli arasında yaygınlaşmasını sağlayarak preanalitik yani analiz öncesi dediğimiz, alınan kanın laboratuvar cihazına ulaşana kadarki süreçte oluşan hataları en aza indirmeyi amaçlamaktayız. Kılavuzun yaygınlaşmasıyla hastanın kanı, doğru tüpe doğru şekilde alınacak, boşa gitmeyecektir" diye konuştu.

Türk Biyokimya Derneği Preanalitik Evre Çalışma Grubu'ndan 14 kişilik bir ekiple, yaklaşık bir yılda kılavuzu oluşturduklarını anlatan Yücel, ulusal ve Türkçe bir kılavuz hazırlamayı kendilerine amaç edindiklerini ifade etti.

Dünyada sadece Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsü (CLSI) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün kan alma rehberleri olduğunu hatırlatan Yücel, bunların da İngilizce ve kolay ulaşılır olmaması nedeniyle çalışanlar için sıkıntı yarattığını anlattı.

- "Bazı testler için hastanın bir takım özel koşulları sağlaması gerekiyor"

Kan almada doğru sonuç için, hastanın istenen testlerin özelliğine göre hazırlıklı olmasının da önemli olduğuna dikkati çeken Yücel, şöyle devam etti:

"Bazı testler için hastanın bir takım özel koşulları sağlaması gerekiyor. Bu koşullar sadece açlıkla sınırlı değil, örneğin bazı özel testler için hastanın yarım saat oturup dinlenmesi ve ardından kan vermesi veya ilaç kullanıyorsa ilacını kesmesi gerekebiliyor. Dolayısıyla tüm bu durumların tespiti için güncel literatür taraması gerçekleştirdik. Ardından çalışma grubumuzda yaptığımız iş bölümüyle topladığımız bu bilgileri, bir kılavuz haline getirdik."

Kılavuzun sağlık çalışanının güvenliği açısından da önemli olduğunu dile getiren Yücel, "Sağlık sektöründe kan alan sağlık personelinin iğne batmasından dolayı yaralanma riski büyüktür. Bunu da en aza indirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki günlerde kılavuza bu konuyla ilgili gerekli eklemeleri de yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler : kan, test, sonuç, labaratuvar,
Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.