Enflasyon 3 milyon memuru üzecek.
Enflasyon 3 milyon memuru üzecek.
09 Mayıs 2014 Cuma - 11:12
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
enflasyon-3-milyon-memuru-uzecek

Geçtiğimiz ağustos ayında hükumet ile masaya oturan Memur-Sen, % 3+3 zam ve enflasyon farkı önerisini reddederek toplu sözleşmede 123 TL seyyanen artışa imza attı.

İSA YAZAR

Bu zam, ortalama memur maaşına göre yüzde 5,64, en düşük memur maaşına göre 6,55 artışa denk geliyor. O günlerde bunun bir hesap hatası olduğunu, memurun zararlı çıkacağını savunan diğer sendikalar haklı çıktı. Gelinen noktada enflasyonun hızla yükseldiği dikkate alındığında Memur-Sen’in imza attığı toplu sözleşme, 3 milyon çalışanın cebini yakacak. Zira nisanda tüketici enflasyonu yüzde 1,34 arttı, 2014′ün ilk 4 ayında ise yüzde 4,96′ya çıktı. Ocakta net 123 lira seyyanen zam alan memurlara ikinci altı ayda zam yapılmayacak, herhangi bir enflasyon farkı da ödenmeyecek. Bu yılki enflasyon oranının yüzde 6,5′i geçtiği her durumda memur zararlı çıkacak.

Yaklaşık 3 milyon memurun iki yıllık maaş zammı, ağustos ayındaki toplu sözleşme ile belirlendi. Hükümet ile Memur-Sen’in imza attığı toplu sözleşmeye göre 2014 için maaşlara yüzdelik zam yerine seyyanen zam yapıldı. Bütün kamu görevlilerinin maaşları brüt 175, net 123 TL artış gösterdi. Bu zam ocak ayında maaşlara yansıtıldı. Memura ikinci altı ayda zam yapılmayacak. Herhangi bir enflasyon farkı da ödenmeyecek. Geçmiş yıllarda ise yüzdelik zammın yanında enflasyon farkı ödenmesi karar altına alınıyordu. Gerçekleşen enflasyonun, verilen zammı geçmesi halinde memurun maaşına enflasyon farkı yansıtılıyordu. Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek enflasyon dikkate alındığında seyyanen zam nedeniyle memurlar önemli ölçüde gelir kaybına uğrayacak. Öte yandan Memur-Sen, hükümetin önerdiği 3+3 zam ve enflasyon farkına imza atsaydı memur daha kazançlı çıkacaktı. Bu durumda enflasyon ne kadar yüksek çıkarsa çıksın, bu fark memurun maaşına yansıtılacak ve herhangi bir kaybı olmayacaktı. Memurlar arasında Memur-Sen’in neden enflasyon farkı olmaksızın 123 TL zamma imza attığı tartışılmaya devam ediliyor. Zira ortalama memur maaşının 2 bin 190 TL olduğu dikkate alındığında 123 TL seyyanen zam yüzde 5,6′ya denk geliyor. En düşük memur maaşının 1 bin 887 TL olduğu dikkate alındığında ise zam oranı yüzde 6,5 oluyor. Buna göre 2014 yılındaki enflasyon oranı yüzde 6,5′i geçtiği her durumda memur zararlı çıkacak. Enflasyonun ilk 4 ayda 4,96 olduğu göz önüne alındığında kamu çalışanlarının seyyanen zamdan ciddi şekilde zararlı çıkacağı görülüyor.

Zaman

kaynak medihaber

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(1) Yorum Yapıldı
09 Mayıs 2014 - 04:50
memursen
memursen başkanı akıllı adamdı! ya