Emeklilerin Borçları Siliniyor!
Emeklilerin Borçları Siliniyor!
23 Haziran 2014 Pazartesi - 09:20
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
emeklilerin-borclari-siliniyor

Milyonlarca emeklinin borç yapılandırması, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarını da kapsıyor. Borç yapılandırmasına göre hangi emeklilerin borcu sıfırlanacak?

Meclis'te komisyonda görüşmeleri devam eden torba tasarı, birçok kesimle birlikte emeklilere de müjdeleri içeriyor.

Bunlardan birisi de çalışan emeklilerden veya kendi işini yapan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile ilgili. Yapılandırılacak borçlar kapsamında bu kesintiler de bulunuyor.

Böylece milyonlarca emekliyi zora düşüren SGDP borçlarının,faizleri ve gecikme cezaları silinerek ana para yeniden yapılandırılıp taksite bölünecek.

36 AY VADE 

Emekliler eğer bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor.

Ama emekli kendine ait bir işyeri açarsa, bu kez yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından yapılıyor.

Emeklilerin bir çoğu bu faaliyetlerini bildirmediği için Sosyal Güvenlik Kurumu geriye doğru borç çıkartıyor.

Bu borçları biriken milyonlarca emekli, şimdi nefes alacak. Çoğu küçük esnaf olan bu emekliler borçlarını 18 taksitte ve iki ayda bir ödemelerle 36 aylık vadeyle ödeyerek kurtulabilecek.

HİÇ ÖDEMEME DURUMU VAR

Torba Yasa ile yanında iki kişi çalıştıran emeklilerin,Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemelerinin kaldırılması da gündemde.

Düzenleme yasalaştığında, 200 bine yakın emeklinin yüzde 15 kesintisi ortadan kalkacak.

SGDP NEDİR?

Emekli olduktan sonra çalışmaya başlayan vatandaşların Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesi gerekiyor.

Bu prim bir işyerinde sigortalı olarak çalışan emekliler adına işyeri tarafından ödeniyor. Kendi adına bir işyeri açan emeklilerde durum ise farklı.

Bu vatandaşların emekli maaşlarından yüzde 15 oranındaki kesinti direkt olarak yapılıyor.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.