Ebola yayılmaya devam ediyor
Ebola yayılmaya devam ediyor
28 Mart 2014 Cuma - 15:49
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ebola-yayilmaya-devam-ediyor

Gine'deki ebola salgını sürüyor. Başkent Konakri'de 4 vaka daha tespit edildi. Uzmanlar, 100 vakadan 70'inin ölmesi nedeniyle durumun endişe verici olduğunu söyledi.

Gine Sağlık Bakanlığı Hastalıkları Önleme Birimi Başkanı Dr. Sackoba Keita, 4 vakanın önceki gün ve dün tespit edildiğini, hastaların Donka hastanesinde karantinaya alındığını belirtti.
Keita, birkaç gün önce başkentte tespit edildiği bildirilen ilk vakaların sonuçlarının negatif çıktığını da vurguladı.

Ebola virüsünün yayıldığını ancak bunun beklenenden daha yavaş olduğunu ifade eden Keita, başkentte hastalığın şimdilik ''sınırlı'' olduğunu ancak 100 vakadan 70'inin ölmesi nedeniyle durumun endişe verdiğini bildirdi.
Keita, aşısı ve ilacı bulunmadığından bu hastalığın yayılmasının durdurulmasının son derece güçleştiğini belirterek, tek etkili yolun önlem olduğuna dikkati çekti.

Dünya Sağlık Örgütü, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü ve birçok BM kurumunun hastalıkla mücadelede Gine'ye destek vermek istediğini söyleyen Keita, Ebola virüsünün Hong Kong, Lyon ve Dakar Pasteur Enstitüsü'nün laboratuvarlarında doğrulandığını, Senegal, Fransa ve başka ülkelerden uzmanların virüsten en fazla etkilenen bölgelerde önlem ve halkı bilinçlendirme çabalarına yardım ettiğini vurguladı.
1976'da Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan Ebola virüsüne Gine'de ilk kez rastlanıyor.

Kaynak: AA

http://www.haber7.com/saglik/haber/1141722-ebola-yayilmaya-devam-ediyor

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.