Bu ilçede tüm aile hekimleri istifa etmeyi düşünüyor!
Bu ilçede tüm aile hekimleri istifa etmeyi düşünüyor!
25 Nisan 2014 Cuma - 12:29
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bu-ilcede-tum-aile-hekimleri-istifa-etmeyi-dusunuyor

Anadolu’nun en ücra köşelerinden birinde yer alan Ağrı’nın Diyadin ilçesi aile hekimsiz kalma tehlikesi altında. İki Aile Sağlığı Merkezinde 12 aile hekimliği birimi bulunan Diyadin’de 5 birim boş bulunuyor ve kimse tarafından tercih edilmiyor.

12 birimden şu an dolu 7 aile hekimliği birimi de doktorsuz kalma durumunda. İlçe de görev yapan aile hekimleri karşılaştıkları uygulamalar sebebi ile istifa etme aşamasına gelmiş durumdalar. 12 kişinin yapması gereken işi 7 kişi ile sürdürmeye çalışan aile hekimleri bir yandan da idarecilerden gelen garip uygulamalar, baskılar ile uğraşmak zorunda kalıyor.

 Konu ile görüşlerine başvurduğumuz Aile Hekimleri Dernekleri AHEF Genel Sekreteri Dr. Lütfi TİYEKLİ yaptığı açıklamada satır başları ile:

 “Konu tarafımıza ulaştırılmıştır. Orda görev yapan meslektaşlarımızla görüştük Gerçekten zor durumdalar. Hepsi istifa etmeyi düşünüyor. 12 kişilik işi 7 kişi ile yapmaya çalışıyorlar yine de mobbinge uğruyorlar.”

 “Diyadin ilçemizden 7 aile hekimini kaçırmak kimin işine yarayacak. O arkadaşlarımız istifa ederse Diyadin halkı perişan olacaktır. Biz halkımıza zarar verecek tüm uygulamaların karşısındayız. Hekimin zor gittiği bir yerde, mevcut aile hekimlerinin istifa etme aşamasına gelmesi anlaşılamaz ve kabul edilemez bir durumdur.”

 “İdareciler mevcutların istifa etmesine sebep olurken Diyadin’i hangi hekim tercih edecektir? Kişisel egolar için bir İlçenin sağlığı ile oynanamaz! Bu sağlıkta yaşanan ilk problem değildir. Daha önce de benzer sıkıntıları ilçede yaşayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı arkadaşımız yaşamış. O zaten istifa edip gitmiştir. Diyadin de hala Çocuk uzmanı yoktur. İdareci eşinin karşısında ayağa kalkmadı biye bir ilçenin uzman doktorsuz kalması ne kadar acıdır? İnşallah aynı durum aile hekimi arkadaşlarımız için yaşanmaz.”
               
 “Biz yetkili makamlar nezninde girişimlere başladık. Ama maalesef Ülkemizin her tarafında bu sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Son nöbet uygulaması bu işin tuzu biberi olmuştur. Artık doldurulamayan Aile Hekimliği Birimleri gibi bir sorunumuz vardır. Bu soruna hemen el atılmalıdır” dedi.

Kaynak Medimagazin

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.