Bilim İnsanları Kendi Kendini İyileştirebilen Kas Dokusu
Bilim İnsanları Kendi Kendini İyileştirebilen Kas Dokusu
01 Nisan 2014 Salı - 19:15
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bilim-insanlari-kendi-kendini-iyilestirebilen-kas-dokusu

Bilim insanları, laboravutar ortamında kendi kendini iyileştirebilen kas geliştirdi.

Duke Üniversitesi araştırmacıları, laboratuvar ortamında geliştirdikleri kasılabilir kas dokularını gelişmemiş kök hücre havuzu içinde bekleterek yeni kas dokuları elde etti. Elde edilen kas dokularının kök hücreleri kullanarak kendi kendini iyileştirebildiği gözlemlendi. Kas dokuları farelere nakledildiğinde kolayca uyum sağladığı belirlendi.

Araştırmacılardan Nenad Bursac, "İlk kez genetik mühendislik sonucu kas elde ediyoruz ve bu kas dokusu, hem yeni doğan bir bebek kası kadar doğal hem de kendini iyileştirebiliyor" dedi.

Laboratuvar ortamında geliştirilen kasın, kaza ya da hastalık sonucu kasları hasar gören insanların tedavisinde kullanılması amaçlanıyor.

Kök hücreler, kandan kemiğe, sinirden deriye her tür hücreye dönüşebilme özelliğine sahip olduğu için beyinden kalbe, gözden böbreğe birçok alanda tedavi amaçlı kullanılıyor.

Kaynak: AA

http://www.haber7.com/genel-saglik/haber/1142928-kendi-kendini-iyilestirebilen-kas-dokusu

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.