Bakanlık Uyardı: Hasta ve doktor bilgileri satılıyor!
Bakanlık Uyardı: Hasta ve doktor bilgileri satılıyor!
29 Nisan 2014 Salı - 12:31
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bakanlik-uyardi-hasta-ve-doktor-bilgileri-satiliyor

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ilin Valiliği’ne gönderdiği bir yazı, Türkiye genelinde yaşanan bir sağlık skandalını ortaya çıkarttı. VATAN işte o skandalın belgesine ulaştı.

Sağlık Bakanlığının valiliklere gönderdiği uyarı yazısında, Cegedim İş Çözümleri Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin, “Eczane Paneli Projesi” adı altında eczanelerden aldıkları hasta bilgileri, ilaç bilgileri, doktor ve hastane bilgilerini, ilaç firmalarına sattıkları uyarısında bulundu. Bakanlık illerdeki eczanelerin bu bilgileri paylaşmamaları konusunda uyarılmasını istedi.

VATAN, Türkiye’de yaşanan bir sağlık skandalının detaylarına ulaştı. Sağlık Bakanlığı 81 ilin Valiliği’ne gönderdiği bir uyarı yazısı ile uluslararası bir firmanın 'Eczane Paneli Projesi' adı altında Türkiye genelindeki eczanelerden aldığı hastaların mahrem bilgilerini ilaç firmalarına sattığı bilgisini verdi. Bakanlık illerdeki eczacıların bu firmanın bilgi talebine karşı duyarlı olmasını belirterek uyarılmasını istedi.

HASTA ve DOKTOR BİLGİLERİNİ SATIYORLAR

Skandal, Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti tarafından Sağlık Bakanlığı'na yapılan bir başvuru sonrasında ortaya çıktı. Bakanlık bunun üzerine illerin valiliklerine bir yazı göndererek, Cegedim İş Çözümleri Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin “Eczane Paneli Projesi” adı altında eczanelerden reçete bilgileri, hasta bilgileri, reçetelenen ürünler (doz,form), satılan ürünler (eşdeğere dönüşen), hasta payı, hekim uzmanlık, hastane bilgileri, hasta tipi (yatan, ayakta), endikasyon verilerini gibi bilgileri topladığını belirtti. Bu konuda eczanelerin uyarılmasını isteyen Sağlık Bakanlığı, bu projenin bakanlık çalışmalarıyla bir ilgisi olmadığının altını çizdi.

Aynı firmanın Eczane Panel Araştırması, Satış Analizi, Eczacıların İlaç Sektörüne Bakış Açıları, gibi çalışmaları olduğu yönünde de bölge eczacılar odasında resmi yazıların bulunduğu kaydedildi. Türk Eczacılar Birliği’nin firmanın faliyetleri ile ilgili uyarıların yapılmasına rağmen kurumun onayı olmayan projeler ile ilgili elde edilen dataların ilaç firmalarına satmaya devam edildiği vurgulandı.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.