Bakandan emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber!
Bakandan emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber!
21 Temmuz 2014 Pazartesi - 08:10
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bakandan-emeklilikte-yasa-takilanlara-kotu-haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşa takılanlar konusunun sık sık gündeme geldiğini söyledi ve bu konuda açıklama yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşa takılanlar konusunun sık sık gündeme geldiğini söyledi ve bu konuda açıklama yaptı.

"Emekli olma yaşı 50. 'Bu 50 yaş çok fazladır, insanları 38 yaşında, 40 yaşında emekli yapalım' diye bir bakışınız varsa, size samimi söylüyorum yıllar geçse de iktidar olma şansınız olmaz. 

Çünkü bu millet o acıyı yaşadı, o sıkıntıları yaşadı. SGK'nın 2008'deki açığı 25,9 milyar iken 2013'te 19,6 milyardır. 

SGK'da gelirlerin giderleri karşılama oranı 2008'de yüzde 72,2, 2013 yılında ise bu oran yüzde 89,2'ye ulaşmıştır"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şu anda emeklilik yaşının 50 olduğunu belirterek, "Bu 50 yaş çok fazladır, insanları 38 yaşında, 40 yaşında emekli yapalım' diye bir bakışınız varsa, size samimi söylüyorum yıllar geçse de iktidar olma şansınız olmaz. Çünkü bu millet o acıyı yaşadı, o sıkıntıları yaşadı" dedi.

Çelik, İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler sırasında söz aldı.

Çelik, tasarının ikinci bölümünde sosyal güvenlikle ilgili önemli düzenlemeler olduğunu ifade ederek, bu düzenlemelere değindi.

Sosyal güvenlik reformunun 2008 yılında gerçekleştirildiğini ve 2008'in 10. ayında yürürlüğe girdiğini anımsatan Çelik, şöyle devam etti:

"SGK'nın 2008'deki açığı 25,9 milyar ve açığın Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranı 2,72. 2013'te ise SGK'nın açığı 19,6 milyar, Gayri Safi Milli Hasıla'ya oranı ise yüzde 1,36.

Bu rakamlar 2008 öncesi ve 2013 sonu itibariyle mukayese ettiğiniz zaman çok net bir şekilde iyileşmenin hangi noktada olduğunu söylüyor. 

Aktif sigortalı sayısı 2008'de 15 milyon iken 2014 yılında 19,2 milyona ulaşmıştır.

 Buradaki artış 4 milyonun üzerindedir. Sağlık harcamaları 2008'de 25 milyar iken 2013 yılında 50 milyardır.

SGK'da gelirlerin giderleri karşılama oranı 2008'de yüzde 72,2, 2013 yılında ise bu oran yüzde 89,2'ye ulaşmıştır. 

2008 yılında kayıtdışı yüzde 43,5, 2014 yılında ise kayıtdışı yüzde 33,8 düzeylerine inmiş bulunmaktadır."

SGK'nın fiilen tahsil imkanı kalmayan ya da çok zorlaşan alacaklarının tahsili için borç karşılığında taşınmazların alınmasıyla ilgili bir düzenleme yapıldığını belirten Çelik, kurumun bunları aldığını söyledi.

Çelik, bu taşınmazların satışlarının daha da hızlandırılması açısından da KDV muafiyeti getirildiğini kaydetti.

-"Bir sistemi çökertirsiniz"
Emeklilikte yaşa takılanlar konusunun sık sık gündeme getirildiğine dikkati çeken Çelik, SGK'nın popülizm kaldırmayacağını, bunun belki de siyasetin en az ve tartışmaların bilim çevresinin, bilimin öncülüğünde yapılması gereken en önemli konulardan bir tanesi olduğunu vurguladı.

Türkiye'de emeklilik yaşının 50 olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Emeklilikte yaşa takılan dediğiniz yani 2 yılı, 3 yılı vardır. Vatandaşlarımızın 1999 yılındaki o kademelendirmeden dolayı karşısına çıkan 2 yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık süreler vardır.

Ama şu anda emekli olma yaşı 50. Şimdi 'bu 50 yaş emekliliği çok fazladır, insanları 38 yaşında, 40 yaşında emekli yapalım' diye bir bakışınız varsa, size samimi söylüyorum yıllar geçse de iktidar olma şansınız olmaz. Çünkü bu millet o acıyı yaşadı, o sıkıntıları yaşadı.

Ben Çalışma ve Sosyal Güvelik bakanıyım. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir öneriniz varsa getiriniz, birlikte değerlendirelim, size söz verdiğimiz şeyi burada açıklayalım.

Ama üzerinde bu şekilde tartışılacak bir konu değil, vatandaşa selam verilecek bir konu değil. Bir sistemi çökertirsiniz.

Nitekim 1991 yılında alınan karar sistemi çökertme noktasına getirmiştir. Şimdi bunu ayağa kaldırıyoruz. Nereden biliyoruz? 

Az önce verdiğim rakamlardan. Düne göre çok farklı, çok daha iyi noktalarda. Bununla ilgili tartışmalar başladı mı çok başka yerlere gider.

Kim iktidardı, kim ne yaptı, kim sorumluydu, biz ne yapıyoruz? Biz hesap vermeye hazırız. Sosyal güvenlikte hem hizmetlerimizi özellikle sağlık alanında geliştiriyoruz hem de aradaki sosyal güvenlik açıklarını azaltıcı önlemler, tedbirler, kayıtdışılığı ortadan kaldıran düzenlemeler getiriyoruz."

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.