Asgari ücret düşecek mi
Asgari ücret düşecek mi
11 Mart 2016 Cuma - 13:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
asgari-ucret-dusecek-mi

Asgari ücret 70 lira düşecek' tartışmalarına ilişkin son açıklama Çalışma Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu asgari ücretten kesilecek vergi dilimine ilişkin, Ağustos ayında Maliye Bakanlığı ile bir araya geleceklerini belirtti.

Asgari ücrete ilişkin çıkan tartışmalara son yorum Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu "Bu konuda Maliye Bakanı'mızla da Ağustos sonunda bir araya geleceğiz ve bu konuyu o gün değerlendireceğiz ve o gün sendikalarımızla da bir araya geleceğiz. Kararımızı o dönemde alacağız." dedi.

 Soylu, canlı yayınında yaptığı açıklamada asgari ücretten emekli promosyonuna, çalışma hayatında yapılan reformlardan kıdem tazminatına kadar pek çok konuda kritik noktalara değindi. Bakan Soylu, hükümetin çalışma hayatında yaptığı yeniliklere yönelik gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 

Çalışma Bakanı Soylu, bir gazetecinin kendisine Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın vergi dilimi açıklamasının ardından gündemde büyük tartışmalar çıkan asgari ücretin düşüp düşmeyeceği konusundaki sorusuna şöyle cevap verdi:

SOYLU 'AĞUSTOS' DEDİ

"İlk işaret fişeği asgari ücretin bin 300 TL olarak belirlendiği Tepsit komisyonu'nda oluştu. Orada bu konuyu tartıştık. İlk kez Türkiye'de böyle bir marj oluyor. O yüzden gelir vergisi dilimi de yaklaşık 70 TL'lik bir azalışı ortaya koyuyor. Bu konuda Maliye Bakanı'mızla da Ağustos sonunda bir araya geleceğiz ve bu konuyu o gün değerlendireceğiz ve o gün sendikalarımızla da bir araya geleceğiz. Kararımızı o dönemde alacağız."

MALİYE BAKANI AĞBAL ASGARİ ÜCRET İÇİN NE DEMİŞTİ?

Asgari ücretin bin 300 TL'den bin 230 TL'ye düşeceğine ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklama gündeme bomba gibi düşmüştü.

KIDEM TAZMİNATINDA SON DURUM

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu kıdem tazminatına ilişkin son duruma ilişkin açıklamasında 'Çalışmaları güncelliyoruz. STK'lar ile görüşüyoruz' dedi.
 

Emeklilerin beklediği banka promosyonuna ilişkin, Soylu, gazetecilerin kendilerine yönelttiği soruya şu şekilde cevap verdi:

EMEKLİ PROMOSYONU İÇİN KRİTİK AÇIKLAMA

İki büyüklük vermek istiyorum. Birisi SGK kurumumuz; yılda yaklaşık geçen yıl 150-155 katrilyon civarında, bu sene ise 180-185 katrilyon civarında ödeme yapmaktadır. Bunları bankalar marifetiyle yapmaktadır. Ayrıca yaklaşık 55-60 katrilyon civarında sağlık ödemelerimiz var. 240 katrilyon civarında bankalar üzerinden sirkülasyon sağlıyoruz.

İyi pazarlık yaparak, bugün elde ettiğimiz büyüklükten emeklilerimiz istifade etsin istiyoruz. Bunun karşılığında da hiç olmazsa bir promosyon alsınlar istiyoruz.

 

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.