Anestezi Uzmanlık Eğitimi süresi 5 yıla çıkarıldı
Anestezi Uzmanlık Eğitimi süresi 5 yıla çıkarıldı
27 Ağustos 2014 Çarşamba - 08:21
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
anestezi-uzmanlik-egitimi-suresi-5-yila-cikarildi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun aldığı yeni karar doğrultusunda, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlık Eğitimi süresi 5 yıla çıkarıldı.

Düzenleme 01/09/2014′ten sonra geçerli olacak. Bu tarihten önce eğitimlerine başlayan uzmanlık öğrencileri için eğitim süresi 4 yıl oalrak kalmaya devam edecek fakat bu tarihlerdeki uzmanlık öğrencilerinden eğitimini 5 yıl olarak almak isteyenlere eğitim kurumları bu yönde düzenleme yapacak.

Tıpta Uzmanlık Kurulu Kararı öncesinde konuyla ilgili görüş ve başvurular ve Tıpta Uzmanlık Kurulu Kararı aşağıdadır;

TIPTA UZMANLIK KURULU

KARAR TUTANAĞI

Toplantı Tarihi : 20 / 06 / 2014

Toplantı No : 58

Karar No : 488 Karar Yürürlük Tarihi: 01 / 09 / 2014

KARAR

Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık dallarının eğitim süreleri 1219 sayılı Kanun’un ekindeki çizelgelerde belirlenmiştir. Anılan Kanun’un EK 14 üncü Maddesi ise “…Bu çizelgelerde belirtilen eğitim süreleri, Sağlık Bakanlığınca, Tıpta Uzmanlık Kurulunun kararı üzerine üçte bir oranına kadar arttırılabilir…” hükmünü içermektedir.

Yukarıdaki hüküm çerçevesinde, Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık dalındaki bilimsel ilerleme, gelişme ve değişmeler de göz önünde bulundurularak 1219 sayılı Kanunun EK-1 sayılı çizelgesinde 4 (dört) yıl olarak belirlenmiş olan eğitim süresinin 5 (beş) yıla çıkarılmasına, yetkinlik satırları ve düzeyleri ile rotasyon sürelerinin 5 yıl eğitim süresi göz önüne alınarak Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu tarafından tekrar değerlendirilmek üzere iade edilmesine;

Bu kararın yürürlük tarihi (01.09.2014) öncesinde eğitimlerine başlamış olan uzmanlık öğrencileri için eğitim süresi 4 yıl olarak uygulanmaya devam eder; bu uzmanlık öğrencilerinden bu karara göre eğitim sürelerini 5 yıl olarak yeniden yapılandırılmasını isteyenlerin talep etmeleri halinde eğitim kurumları bu yönde düzenleme yapar.

Karar verilmiştir.

Prof. Dr. İrfan ŞENCAN

Başkan

Prof. Dr. Recep ÖZTÜRK

Başkan Vekili

Prof. Dr. Murat AKKAYA

Üye

Prof. Dr. Selim ARICI

Üye

Prof. Tbp. Alb. Süleyman CEYLAN

Üye

Uzm. Dr. Alaattin DİLSİZ

Üye

Av. Erol GÖKDÖL

Üye

Prof. Dr. Muhammet GÜVEN

Üye

Prof. Dr. M. İ. Safa KAPICIOĞLU

Üye

Prof. Dr. Oğuz KARABAY

Üye

Prof. Dr. Ayşe KAVAK

Üye

Prof. Dr. Aytekin OĞUZ

Üye

Prof. Dr. Adnan TEZEL

Üye

Prof. Dr. Mehmet Murat TUNCER

Üye

Prof. Dr. Mehmet Raşit TÜKEL

Üye (karşı oy kullandı)*

Prof. Dr. Mehmet Emin YILMAZ

Üye

TIPTA UZMANLIK KURULU

KARAR TUTANAĞI

* KARŞI OY METNİ

Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun 20.06.2014 tarih ve 488 sayılı kararına ilişkin karşı görüşüm:

Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık dalındaki bilimsel ilerleme, gelişme ve değişmeler de göz önünde bulundurularak 1219 sayılı Kanunun EK-1 sayılı çizelgesinde 4 (dört) yıl olarak belirlenmiş olan eğitim süresinin 5 (beş) yıla çıkarılması kararı alınırken gerekçe belirtilmemiştir. Karar metninde yer verilen, “Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık dalındaki bilimsel ilerleme, gelişme ve değişmeler” ifadesinin dayanağı, söz konusu bilimsel gelişmelerin neler olduğu belirli değildir ve kararda bu konuyla ilgili bir açıklama yer almamaktadır. Kararın alınmasının öncesinde, Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu’nun görüş ve değerlendirmesinin alınması uygun yaklaşım olması gerekirken, söz konusu Kararda “yetkinlik satırları ve düzeyleri ile rotasyon sürelerinin 5 yıl eğitim süresi göz önüne alınarak Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu tarafından tekrar değerlendirilmek üzere iade edilmesi” ibaresine yer verilmiştir. Diğer bir ifadeyle, karar alınmış ve gereği için komisyona gönderilmiştir.

Sonuç olarak, uzmanlık eğitiminin süresini uzatmayla ilgili bir kararın, Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu’nun görüşüne başvurulmadan ve gerekçeleri açıklanmadan alınmış olmasını uygun bulmadığımı, bu nedenle de karara katılmadığımı belirtiyor ve karşı oy kullanıyorum.

Prof. Dr. M. Raşit TÜKEL

Üye

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.