Aile Hekimlerine İcap Nöbeti Kalktı mı?
Aile Hekimlerine İcap Nöbeti Kalktı mı?
08 Eylül 2014 Pazartesi - 09:51
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-hekimlerine-icap-nobeti-kalkti-mi

İstanbul Aile Hekimleri Derneği'nin açtığı ve Danıştay'da sonuçlanan davaya dair Danıştay'ın, aile hekimlerine fiili ya da icap nöbetini şart koşan yönergeyi durdurduğu belirtiliyordu. Sağlık Bakanlığı bu haberle ilgili olarak sitemize bir açıklama gönderdi. İşte o açıklama...

İnternet sitenizde yer alan "Aile Hekimlerine fiili ya da icap nöbeti yok" başlıklı haberiniz ile ilgili açıklamamız aşağıda sunulmuştur.

2012 yılında 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununda yapılan değişiklik ile aile hekimliği personelinin hastanelerde ve 112 birimlerinde nöbet tutabilmelerine ilişkin kanuni düzenleme yapılmıştır. Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği ile de nöbet uygulamasının usul ve esasları belirlenmiş, hastane ve 112 birimlerinde tutulacak acil nöbetleri ile adli tabiplik hizmetlerine ilişkin nöbetler düzenlenmiştir.

Tüm bunlardan da anlaşılacağı üzere nöbete ilişkin uygulamalar mezkür Yönergeye göre değil, daha sonra yürürlüğe giren Kanun ve Yönetmelik hükümlerine göre yürütülmektedir. Yönerge hükümleri ile ilgili verilen kararlar, aile hekimlerinin nöbetleri konusunda daha sonraki dönemde Kanuni düzenleme yapılmış olduğu için nöbetle ilgili uygulamaları değiştirecek nitelikte değildir.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için ilgilerinize sunarız.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.