Aile hekimleri nöbete gitmedi!
Aile hekimleri nöbete gitmedi!
07 Mayıs 2014 Çarşamba - 16:39
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-hekimleri-nobete-gitmedi

Türk Sağlık Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, İzmir'deki 150 hekimden 119'unun nöbet görevine gitmediğini söyledi. Şehir merkezinde çalışan aile hekimlerinin Kınık, Kiraz, Çeşme, Dikili, Bayındır ve Tire gibi ilçelerde görevlendirildiğini belirten Doğruyol, uygulamadan bir an önce geri adım atılmasını istedi.

Basmane'deki Türkiye Kamu Sen binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Başkan Doğruyol, "İzmir'de nöbet saat 16.00'da başlıyor. Şehir merkezinde görev yapan aile hekiminin o saatte görev yerinde olabilmesi için saat 14.00'de yola çıkması gerekecek. Bu zamanda mevcut hasta hizmet alamayacak. Böyle bir uygulama doğru değil. Aile hekimlerinin nöbet görevi verilmesine gerek yok. Zaten bütün gün çalışan doktor, acillerde verimli olarak görev alamaz. Aile hekimlerinin nöbet tutmaması hiçbir aksamaya neden olmadı. Daha önce de dediğimiz gibi, ilimizdeki aile hekimlerine bu noktada ihtiyaç yok." dedi.
 
KEYFİ UYGULAMA VAR
 
Aile hekimlerinin bir günde ortalama 100 hastaya baktığını söyleyen Doğruyol, "Yoğun çalışma temposu olan hekimlere getirilen gece nöbeti uygulamasının kabul edilemez olduğunu belirten Doğruyol, "İzmir'deki bazı hastaneler hiç doktor istemiyor, bazıları ise sadece hafta sonu doktor talep ediyor. Aile hekimleri keyfi uygulamalara tabi tutuluyor. Süt iznindeki aile hekimlerine hafta sonlarında nöbet yazılması yasal değildir. Kiraz Devlet Hastanesi acilinde çalışan bir hekimin Selçuk Devlet Hastanesi'ne geçici görevlendirme yapılması, ardından aynı hastane için aile hekimine nöbet yazılması doğru değildir. Sisteme tanınmadıkları için acillerde verdikleri hizmeti kendileri adına yapamayacaklar. Ayrıca kendilerinin reçete yazma, tahlil isteme yetkilerinin olmaması, yaptıkları işten performans alamamaları, hastane acillerinde triyaj görevi yapmaları kabul edilemez " şeklinde konuştu. 
 
AİLE HEKİMLİĞİ ZARAR GÖRÜR
 
İzmir Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) Başkan Yardımcısı Mustafa Özer ise yapılan görevlendirmelerin hukuksuz olduğunu ve bununla ilgili itiraz dilekçesi hazırladıklarını söyledi. Özer, "Yaşanan iş yoğunluğu nedeniyle oluşabilecek hatalar, bizim sorumluluğumuzda değildir. Bununla ilgili de bine yakın dilekçeyi yetkililere sunduk. Nöbet uygulaması, aile hekimliği sistemine zarar verir." dedi.
Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.