Ağzından tam 232 diş çıktı!
Ağzından tam 232 diş çıktı!
24 Temmuz 2014 Perşembe - 11:40
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
agzindan-tam-232-dis-cikti

Ağızda normal de 32 diş olası gerekirken 232 diş çıktı. Hindistan'da gerçekleşen olay da ağzında şiddetli ağrı şikayetiyle dişçiye giden bir vatandaşı doktorlar tedaviye başladılar.

Doktorlar dişçiye giden gencin ağzından 6 saat süren tedavi sonrasında gencin ağzından tam 232 küçük diş çıkarıldı. Doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılaşılan olay sonrası doktorlar Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşünüyor.

Ağızda normal de 32 diş olası gerekirken 232 diş çıktı. Hindistan'da gerçekleşen olay da ağzında şiddetli ağrı şikayetiyle dişçiye giden bir vatandaşı doktorlar tedaviye başladılar. Doktorlar dişçiye giden gencin ağzından 6 saat süren tedavi sonrasında gencin ağzından tam 232 küçük diş çıkarıldı. Doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılaşılan olay sonrası doktorlar Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşünüyor.

Çenesinde 32 değil 232 diş saklıyormuş. Hindistan'da dişçilik tarihine geçecek operasyon yaşandı. Ağrı şikayetiyle doktora giden gencin ağzından 232 diş çıkarıldı. Ameliyatı yapan doktorlar, Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşünüyor.

Hindistan'da şiddetli ağrı şikayetiyle dişçiye giden gencin ağzından 6 saat süren operasyonla tam 232 küçük diş çıkarıldı. 

Mumbai'de yaşanan ve dünya dişçilik tarihine geçecek olay, Maharashtrayan eyaletinin Buldhana bölgesinde yaşayan 17 yaşındaki Ashik Gavai'nin sağ alt çenesindeki ağrı üzerine ailesi tarafından doktora götürülmesiyle başladı. 

Sir Jamsetjee Jeejebhoy Hastanesi diş hekimlerinden Sunanda Dhivare, gencin sağ alt çenesinde gördükleri büyük şişlik nedeniyle testler yaptıklarını belirterek, 'Ashik'in sağ alt çene bölümündeki öğütücü dişlerin yanında anormal bir büyüme gördük. Bunun üzerinde genci ameliyata aldık' dedi. 

Dhivare, ameliyata başladıklarında daha önce hiç görmedikleri bir durumla karşılaştıklarını, gencin sağ alt çenedeki öğütücü dişlerinin dibinde 'misket boyutunda dişlerle' karşılaştıklarını söyledi. Doktorlar 6 saat süren ameliyatta Ashik Gavai'ın ağzından 232 küçük diş çıkardı. 

Doktor Dhivare ve operasyona katılan doktorların, dişçilik tarihi açısından önemli gördükleri bu operasyon için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşündükleri belirtildi. 

Gencin dişindeki rahatsızlığın, bir tür kompleks diş tümörü olarak adlandırılan 'odontoma' olduğu bildirildi. Bu hastalık kişinin yemekleri öğütmesinde ve yutkunmasında ciddi zorluklara neden oluyor.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.