4 bin akademik kadro müjdesi
4 bin akademik kadro müjdesi
15 Nisan 2016 Cuma - 15:00
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
4-bin-akademik-kadro-mujdesi

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) 4 bin öğretim elemanı kadrosunu üniversitelere dağıttı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) üniversitelere 4 bin öğretim elemanı kadrosu vererek akademisyen olmak isteyenleri sevindirdi.

2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, 09 Mart 2016 tarihli ve 6682 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe 

Yükseköğretim kurumlarının boş öğretim elemanı kadrolarına 2015 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar daha açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabiliyor. Bu çerçevede, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 5 bin kadro izninden 4 bin adedini devlet üniversitelerine dağıtıldı.

 

ÜNİVERSİTELERİN İLAN ETMESİ BEKLENİYOR

Geriye kalan bin kadro ise YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ’ın 16 Mart 2016 tarihinde açıkladığı “İhtisaslaştırılmış Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı“nda kullanılacak.

Kadro dağıtımından sonra üniversiteler 2016 yılı sonuna kadar kurumlarına YÖK tarafından tahsis edilen atama izni sayısı ile bir önceki yıl boşalan araştırma görevlisi sayısı kadar kadroyu ilan edecekler.

Bu bağlamda, üniversitelerin öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından kullanma izni aldıktan sonra yakın zamanda ilan etmeye başlaması bekleniyor.

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.