2014 Vergi Affında Neler Var?
2014 Vergi Affında Neler Var?
19 Haziran 2014 Perşembe - 14:41
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
2014-vergi-affinda-neler-var

Vergiden sigorta primine, cezalardan Emlak Vergisi’ne kadar 2014 vergi affı, torba yasada Vergi affı ne kadar borcu siliyor?

Torba tasarının Meclis’e gelmesiyle birlikte borçlu mükellefler ödemeyi adeta dondurdu, bir ay içinde devletin ceza tahsilatında keskin düşüş yaşandı.

Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı 2014 yılı bütçe gerçekleşme verileri, vergi affının gündeme gelmesiyle birlikte devletin vergi tasilatının bıçak gibi kesildiğini ortaya koydu.

Maliye verilerine göre vergi affının kesinlikle yapılmayacağının bizzat hükümet yetkilileri tarafından ifade edildiği martta 337 milyon lira, nisanda da 381 milyon lira vergi cezası tahsilatı yapıldı.

Buna karşılık vergi affının kamuoyuna açıklandığı mayıs ayında vergi ceza tahsilatı bir anda 241 milyon liraya düştü. Bu düşüşün haziranda daha da hızlandığı tahmin ediliyor.

Af nedeniyle vergi cezalarının tahsilatındaki keskin düşüş verilerin yıllık karşılaştırmasına da aynı şekilde yansıdı. 

Verilere göre Maliye, mayıs ayları itibariyle 2011'de 404 milyon lira, 2012'de 329 milyon lira ve 2013'te de 315 milyon lira vergi cezası tahsilatı gerçekleştirdi.

Buna karşılık affın gündeme geldiği geçen mayıs ayı tahsilatı geride kalan 3 yılın altında kaldı, 241 milyon liraya geriledi.

Vergi cezalarının yanı sıra “diğer vergi cezaları” başlığıyla izlenen gelirler de nisan ayına göre yarı yarıya azalarak 56,7 milyon liraya geriledi.

Trafik cezalarının da af kapsamına alınması, bu alandaki tahsilatı olumsuz etkiledi.

Geçtiğimiz mayıs ayında 8 milyon lira, nisanda da 5 milyon lira trafik idari para cezası tahsilatı yapan Maliye’ye, torbanın gündeme geldiği mayısta sadece 2,3 milyon lira düzeyinde ceza ödemesi yapıldı.

Maliye Bakanlığı’nın birikmiş vergi alacağı bir ay içerisinde yaklaşık 1 milyar lira artarak mayıs sonu itibariyle 70 milyar 624 milyon liraya ulaştı.

Verginin dışında SGK’nın da prim ve benzer alacağı 85 milyar lirayı aştı.

Yeniden yapılandırmayla birlikte bu alacaklar üzerindeki faizler silinecek, kalan anapara enflasyon hesabıyla yeniden yapılandırılacak. 

Halen Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba tasarıya Emlak Vergisi’nin ardından yeni yeni af maddelerinin eklenmesi bekleniyor.

3 AYLIK YENİ HAK

Meclise sevk edilen tasarıda, kamu borçlarında faizlerin silinmesi ve yeniden yapılandırılmasına ilişkin sınırlı bazı düzenlemeler var. Bunların başında da genel sağlık sigortası prim borçları yer alıyor.

Tasarıya göre, bugüne kadar gelir testi yaptırmayanlara yasanın çıkmasından sonra 3 aylık yeni bir hak verilecek. Genel sağlık sigortası prim borçlarını ödemeyenlere de yeni bir imkan tanınacak. 

Söz konusu kişiler 4 ay içinde başvurursa, borçlarının faizleri silinecek ve bu borçlar 12 ayda ödenecek şekilde yeniden yapılandırılacak.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.