112 Acil Sağlık Hizmetlerinde Önemli Değişiklikler Geliyor
112 Acil Sağlık Hizmetlerinde Önemli Değişiklikler Geliyor
08 Eylül 2014 Pazartesi - 11:48
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
112-acil-saglik-hizmetlerinde-onemli-degisiklikler-geliyor

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç.Dr.Osman NACAR, 81 İlin il sağlık müdürü, müdür yardımcısı ve başhekimleri ile video telekonferans görüşmesi yaptı.

Genel Müdür Nacar göreve geldikten sonra ilgili birimlerden brifingler aldığını ve sorunları tespit ettiğini açıklayıp, yeni bir yazılım geliştirdiklerini bu yazılım sayesinde Ülke geneli anlık olarak ambulans sayısı, görevde olan ambulans sayısı, istasyonların günlük vaka sayısı, toplam personel sayısı, nöbetçi personel sayısı, raporlu ve izinli personel sayısı, gelirler, giderler ( akaryakıt, sarf, ilaç, bakım onarım, tamir,) ambulans kazası vb tüm bilgilerin kolaylıkla ulaşılabileceğini açıkladı.

81 ilin otomasyon konusunda değişik yöntemleri kullandığını bunların tek bir merkezden ve gelişmiş bir yazılımla yönetilmesinin önemi vurgulandı. Yazılım hazır olduğunu belirten NACAR, bu yazılım için devletin kesesinden 1 lira dahi çıkmadığını bunu bakanlık ve taşra ortak yaptıklarını söyledi.

Ambulans kazalarını önlemek için çalışma yapıldığını ve ince detaylara kadar konunun araştırıldığını belirtildi. Kazaların günü hangi saatinde olduğu, 24 saatlik nöbetin kaçıncı saatinde olduğu ve kim tarafından yapıldığı konularında çalışıldığı söyledi. Vefat eden personelin diğer şehitlere verilen tüm haklardan yararlanılması için çalışıldığı, kazada vefat eden personele kasko tarafından şuan 25 bin olan tazminatın önce 250 bin ardından da 500 bine çıkartılacağını söyledi.

Yemek yardımı konusunda 3 bin kişi üzerinde anket yapılığını ankete katılan 112 personelinin % 94′ ünün yemek yardımını nakit para olarak istemesi üzerine maliye ile görüştüklerini bu yardımın ücretini ödeyeceklerini söyledi.

Ambulansların taksi olmaktan çıkıp sadece gerçek acillere hizmet vermesi için uğraştıklarını ve buna bir standart getirileceğini, 81 ilin kkm merkezinde görevli çağrı alıcı sağlıkçılarının göğüs ağrısı olan bir vakaya 500 farklı soru sorduklarını tespit ettiklerini, hangi vakada hangi soru sorulacağına standart getireceklerini söyledi.

Genel Müdür NACAR , her ay düzenli olarak bu toplantıların yapılacağını söyledi.

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.