11 milyon emekliye vergi iadesi
11 milyon emekliye vergi iadesi
18 Ocak 2016 Pazartesi - 13:00
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
11-milyon-emekliye-vergi-iadesi

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin yani 11 milyon emekliye 2016 yılı zamları yansıtılacak. Peki her ay maaşa eklenen vergi iadesi artacak mı, emekli gelir iadesi sayesinde ek kazanç sağlayacak mı? Ayrıntılar haberimizde...

Hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin, yani yaklaşık 11 milyon emeklinin bu ay maaşı çifte zamlı. Ayrıca bu ay maaşlar artacağı için emeklilere verilen vergi iadesi tutarları da artacak. Yani bu ayki maaşlarda bir artışda vergi iadesinde olacak.

Emeklilerden zamlara ilişkin çok sayıda soru geliyor. Emeklilere ilişkin tüm detayları sayfalarına taşıyan Takvim, kafalardaki soru işaretlerini de gideriyor.

İşte 10 soruda 2016 yılı emekli zamları:

1) 100 LİRA ZAMMI KİMLER ALACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tümü bu ay 100 liralık seyyanen zamdan faydalanacak. Bu zam yüzde 3.86'lık enflasyon zammına ek olarak verilecek.

2) MALULEN EMEKLİ OLANLAR DA FAYDALANACAK MI?

Malullük aylığı alanlar ile iş kazası ve meslek hastalığından dolayı gelir alanlara da seyyanen zam yansıtılacak.

3) DUL VE YETİMLERE SEYYANEN ZAM VAR MI?

100 liralık seyyanen zam, dul ve yetimlerin maaşına hisseleri oranında yansıtılacak. Örneğin; bir eş ve 2 çocuğun olduğu bir dosyada 100 lira zamdan eş 50 lira, çocuklar ise 25'er lira şeklinde yararlanacak. Toplamda zam 100 lira olacak.

4) BANKA SANDIĞI EMEKLİLERİ 100 LİRADAN YARARLANACAK MI?

Banka ve sigorta sandıklarından emekli olanlar da seyyanen zamlarını bu ay alıyor.

5) MEMUR EMEKLİLERİNE SEYYANEN ARTIŞ VERİLECEK Mİ?

Seyyanen yapılan 100 liralık artıştan memur emeklileri yararlanamayacak. Memur emeklileri, geçtiğimiz Eylül ayında ortalama 100 lira ekstra zam almıştı. Bu ay memur emeklilerine yüzde 6 zam ve yüzde 0.90 enflasyon farkı verildi.

6) ZAMLAR MAAŞA NASIL EKLENECEK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına önce yüzde 3.86'lık enflasyon zammı eklenecek. Ardından çıkan rakama da 100 lira zam ilave edilecek. Memur emeklilerinin maaşlarına da önce yüzde 0.90 enflasyon farkı yansıtılacak. Bunun üzerine de yüzde 6 zam eklenecek.

7) BİN 200 LİRA TOPLU OLARAK MI ALINACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bu ay normalde sadece enflasyon zammı yapılacaktı. Hükümet'in çıkardığı yasa sayesinde emekliler bu ay ekstra 100 lira zamma kavuştu. Emeklilerin alacağı 100 liralık zam, yılda bin 200 lira ediyor. Yani emekliler toplu bir para almayacak, maaşlar 100 lira zamlanacak.

8) VERGİ İADESİ NEDİR?

Tüm emeklilerin maaşlarına her ay vergi iadesi ekleniyor. Memur emeklilerinde vergi iadesi tutarı maaşın yüzde 4'ü. SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ise maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i oranında vergi iadesi veriliyor. Bu ay maaşlar arttığı için emeklilerin aldığı vergi iadesi de yükselecek. Örneğin; Aralık ayı net maaşı bin 500 lira olan SSK ve Bağ-Kur emeklisi, 60 lira da vergi iadesi alıyordu. Yani emeklinin eline bin 560 lira geçiyordu. Ocak ayındaki enflasyon zammı ve 100 liralık seyyanen artış ile bin 500 liralık net maaş bin 657 lira 90 kuruşa yükseldi. Buna bağlı olarak vergi iadesi tutarı da 66 lira 32 kuruşa çıktı. Emeklinin bu ay eline geçen para (net maaş + vergi iadesi) bin 724 lira 22 kuruş oldu.

9) 100 LİRA ZAM MI, 1 DEFAYA MAHSUS ÖDEME Mİ?

100 lira, maaşlara zam olarak ekleniyor. Örneğin; bu ay enflasyon artışıyla maaşı bin 500 liraya çıkan emekliye, 100 lira zam da verilecek. Yani emeklinin yeni maaşı bin 600 lira olacak.

10) TEMMUZ'DA NE OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Temmuz'da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. Bu zammın oranı, 4 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verileriyle belli olacak. Memur emeklileri ise Temmuz'da toplu sözleşmede belirlenen yüzde 5 zammı alacak. Ayrıca bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon yüzde 6'yı aşarsa, bu da memur emeklilerinin Temmuz maaşına yansıtılacak.

Etiketler : memur, işçi, zam, maaş, ikramiye, sgk, polis, emekli,
Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.