Yeni yılda hayatımızda neler değişecek?
Yeni yılda hayatımızda neler değişecek?
04 Ocak 2016 Pazartesi - 10:31
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
yeni-yilda-hayatimizda-neler-degisecek

2016 yılından itibaren birçok yeni düzenleme yürürlüğe girecek. Yeni uygulamalar hayatımızda pek çok şeyi değiştirecek. İşte o yenilikler...

2016 yılından itibaren birçok yeni düzenleme yürürlüğe girecek. Yeni uygulamalar hayatımızda pek çok şeyi değiştirecek. Yeni yılda bazı vergi ve harç bedellerine de zam var.

Seçim öncesinde çalışanlara vaat edilen asgari ücret artışı da bu yıl gerçekleştirilecek.

1 Ocak'tan itibaren asgari ücret, bin 300 lira olacak.

Gelecek yılın en önemli gelişmelerinden biri, hiç kuşkusuz Avrupa Birliği ile olan ilişkilerde yaşanacak. Yıllardır sürdürülen müzakerelerde yıl sonuna doğru kritik bir eşik aşılacak.

Üzerinde anlaşılan şartlar yerine getirildiği takdirde Türk vatandaşları, ekim ayından itibaren Avrupa'ya Schengen vizesi almadan gidebilecek.

Üzerinde anlaşılan şartlar yerine getirildiği takdirde Türk vatandaşları, ekim ayından itibaren Avrupa'ya Schengen vizesi almadan gidebilecek.

Yeni düzenlemeyle birlikte ehliyet çeşidi de 9'dan 17'ye çıkacak. Değiştirilecek yaklaşık 25 milyon ehliyet de 80 ülkede geçerli olacak.

Sürücü belgesi harçları ise yeni yılda A sınıfı için 133.70, B sınıfı için ise 402.90 liraya çıkacak.

Yeni yılda motorlu taşıtlar vergisi de zamlanacak.

1 Ocak'tan itibaren pasaport ücretleri de değişecek.

1 yıllık pasaport ücreti yeni yılda 154 liradan 163 liraya yükselecek. Öğrenciler de artık pasaport harcı ödemeyecek.

Yeni zamlardan emlak vergileri de nasibini alacak. Emlak vergisi yüzde 2.79 oranında artacak.

Hazırlanan yeni paketle birlikte muhtarlara yeni yetki geliyor. 2016 yılında muhtarlara evlendirme yetkisi verilmesi planlanıyor.

İstanbul'da yeni yıldan itibaren İstanbul Kart kullanımı da artacak.

Bu yıl otobüslerin yanı sıra minibüs ve taksi dolmuşlarda da kart kullanılması planlanıyor.

Bu yıl otobüslerin yanı sıra minibüs ve taksi dolmuşlarda da kart kullanılması planlanıyor.

Trafikte kurallara uymamanın cezası da değişecek. Kırmızı ışıkta geçmenin ve hız sınırını aşmanın cezası, 199.5 lira olacak. Alkollü araç kullananlara ise ilk yakalanmada 844 lira ceza var.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.