Vergi borcunu ödeyenler için ilk adım
Vergi borcunu ödeyenler için ilk adım
17 Temmuz 2014 Perşembe - 10:15
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
vergi-borcunu-odeyenler-icin-ilk-adim

Vergi borcunu ödeyen şirketlere ödül sistemi getirileceği açıklanmıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konu ile ilgili açıklama yaptı.

Maliye Bakanlığı, vergisini düzgün ve zamanında ödeyen mükellefleri ödüllendirmek için ilk adımı attı.

Bakanlık, petrol ürünleri ithal ederek, bunu imalatta kullanan sanayicilere finansman açısından sorun oluşturan teminatın çözülmesine kolaylık getirmek için yeni bir sistemi hayata geçiriyor.

Konuya ilişkin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sanayicilerin hammadde olarak imalatta kullandıkları petrol ürünleri için ithalat sırasında verdikleri teminatlarının çözümünün, genel olarak bu malların ÖTV'si ödendikten hemen sonra yapıldığını söyledi.

Bu ürünlerin ÖTV'sinin, daha önceden ortaya çıkmış vergi borcuna mahsuben ödenmesi durumunda ise ödemenin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının,yapılacak vergi incelemesi sonucunda ortaya çıktığını anlatan Şimşek, "Bunun neticesinde ithalde alınan teminatlar da inceleme sonucuna göre çözülüyor.

Bu durum, teorik olarak ne zaman sonuçlanacağı önceden tahmin edilemeyen vergi incelemelerinin sonucunun beklenmesi nedeniyle sanayicilerin üzerindeki finansman yükünü artırıyor ve kullanılabilir işletme sermayesini azaltıyor" diye konuştu.

"İyi mükellef", sorununu anında çözecek
Söz konusu sorunları dikkate aldıklarını ve vergisini düzgün, zamanında ödeyen "iyi mükellefler" için yeni bir sistemi hayata geçirdiklerini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

Bu kapsamda, bazı suçlardan mahkum olmama, ürettikleri ürünler için TSE markasını haiz olma, imalat işinde en az 35 işçi çalıştırarak istihdama büyük oranda katkı sağlama ve gecikmiş vergi borcu bulunmama gibi belli şartları sağlayan sanayicilerimiz için yeni bir uygulamaya geçiyoruz.

Bu kapsamda hazırlanan Erken Teminat Çözümü Sertifikası (ETÇS) uygulaması ile söz konusu mükelleflerin, ithal ederek imalatta kullandıkları petrol ürünleri dolayısıyla verdikleri teminatın yüzde 80'i, vergi incelemesi sonucunu beklemeksizin çözülecek.

Uygulama, konuya ilişkin hazırlanan tebliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek."

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.