Torba yasayla borçları sildirmek çok kolay!
Torba yasayla borçları sildirmek çok kolay!
16 Eylül 2014 Salı - 11:05
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
torba-yasayla-borclari-sildirmek-cok-kolay

GSS borcu olanlara torba yasadan beklenen müjde geldi. Borcu olan vatandaşların izlemesi gereken yollar netleşti? İşte torba yasayla var olan borçları sildirme yolları.

Torba yasa, Genel Sağlık Sigortası borcu olan milyonlarca kişinin yüzünü güldürecek.

Gelir testine girmediği için en yüksek tutardan borç çıkarılanlar, torba yasa sayesinde bunlardan kolayca kurtulacak.

Mevcut sistemde aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların primini devlet ödüyor.

Teste girmeyenlere de en yüksek primden borç çıkarılıyor. Gelir testine girmeyenler, bu nedenle büyük borç yüküyle karşılaşıyor. Torba yasayla bu kişilere önemli bir imkan sağlandı.

TESTE GİRMEK ŞART 

Yasaya göre, bu kişiler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren 6 ay içinde gelir testine başvuracak.

Gelir testine göre de ödemesi gereken tutar belirlenecek. Yasa ile sağlanan imkan doğrultusunda, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların bütün borcu silinecek.

Bu şekilde borcu silinenler sağlıktan da yararlanmaya başlayacak.

Eğer gelir bu rakamın üzerindeyse, geliri oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak.

Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak.

Hesaplanan daha düşük miktardaki borç da, taksitle ödenebilecek.

30 NİSAN ÖNCESİNİ KAPSIYOR

Torba yasa, prim borçlarına yapılandırma imkanı getirdi. Sigorta primleri açısından hem işverenlerin hem de kendi primlerini ödeyen Bağ- Kur'luların prim borçları kapsamda.

30 Nisan 2014 tarihi öncesi oluşan; işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik primleri, isteğe bağlı sigortalılık primleri, topluluk sigortası primleri, özel işlem vergisi, eksik hesaplanan asgari işçilik primleri, genel sağlık sigortası primlerinin faizleri silinecek.

VERGİ BÖLÜMÜNÜ BAKAN ŞİMŞEK ANLATACAK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün torba yasayla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirecek.

Şimşek, toplantıda, torba yasanın Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren maddelerine ilişkin vatandaşları bilgilendirecek açıklamalarda bulunacak.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.