Torba yasanın fırsatlarını sakın kaçırmayın!
Torba yasanın fırsatlarını sakın kaçırmayın!
17 Eylül 2014 Çarşamba - 10:58
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
torba-yasanin-firsatlarini-sakin-kacirmayin

Torba yasanın size sunduğu imkanlardan mutlaka faydalanın. Borçları taksitlendirme için son başvuru tarihleri netleşti. Vergi borcu için 1 Aralık 2014 tarihini sakın kaçırmayın. İşte torbanın sunduğu diğer imkanlar ve son başvuru tarihleri.

Torba yasa milyonlarca kişiye borçlarını taksitlendirme ve faiz yükünden kurtulma imkanı sunuyor.

Bazı borçlar da siliniyor. Vergi dairelerine borçlu olanların en son başvuru tarihi 1 Aralık 2014.

Genel Sağlık Sigortası primi borcu olanlara 7 aylık bir süre tanınıyor, son başvuru tarihi Nisan 2015.

Diğer primlerden borçlu olanlar için ise 3 aylık bir başvuru süresi var. İşte torba yasadan bazı satırbaşları:

* Maliye Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı, belediye ve SGK alacakları açısından genel olarak 30 Nisan 2014 tarihi esas alındı. Yani bu tarihten önceki borçlar kapsamda. 

* Vergi ve prim borcuna ilişkin yapılandırmada taksitler 2 ayda bir ödenecek, 18 taksit yapılabilecek. Yani 36 aya kadar vade söz konusu olacak.

* Çiftçilerin elektrik ve su borçlarına, yılda 1 taksit olmak üzere 5 yıllık vade imkanı getirildi. Belediyeler 6 yılda 36 ay taksitle, spor kulüpleri de7 yılda 42 taksitle borçlarını ödeyebilecek.

* Faizler silinecek, yerine enflasyon farkı uygulanacak. 

* Taksitlendirmede katsayı uygulaması var. 100 lira, 6 taksit 12 ay vadede 105 lira, 9 taksit 18 ay vadede 107 lira, 12 taksit 24 ay vadede 110 lira, 18 taksit 36 ay vadede 115 lira olarak ödenecek. 

* Trafik cezaları dahil 120 liranın altında kalan idari para cezalarının, 12 lira ve altında kalan köprü ve otoyol kaçak geçiş ücretlerinin tahsilinden vazgeçildi.

Maliye'nin 2007 öncesi 50 lira, Gümrük İdaresi'nin 2013 öncesi 50 lira, SGK'nın 2013 öncesi 100 lirayı aşmayan alacaklarından da vazgeçildi.

ŞİMŞEK: BAŞKA AF YOK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tarihi barış yasasından yararlanılması için çağrı yaparak, "Vatandaşlarımız bu kolaylıktan yararlansın. Bundan sonra bu anlamda bir af olmayacak" dedi.

Şimşek, torba yasanın vergi ayağına yönelik düzenlediği toplantıda, şunları söyledi: "Vergi gelirlerinin asılları itibarıyla alacağımız, Nisan 2014 124.6 milyar lira.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK'TEN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Şimşek, torba yasa sadece kesinleşmiş alacakları kapsıyor. Torba yasa ile bazı kurumların kesinleşmiş alacakları da kapsama alındı.

Yapılandırılan alacakların taksitle ödenmesi imkanı getirildi. Ne vergi borçları ne de borçların faizinden vazgeçiyoruz.

Vergi borçlarıyla ilgili vergi dairelerine başvurulmalı. Vergi dairelerine başvuracaklar için son başvuru tarihi 1 Aralık

Sağlık sigortası primleri için son başvuru tarihi nisan 2015 olacak. Sağlık sigortası primleri için başvuru süresi 3 ay olarak belirlendi. Diğer yapılandırmalar için başvuru süresi 3 ay olarak belirlendi.

Spor kulüplerine borçların ödenmesi için 7 yıllık süre tanındı. Çiftçi elektrik-su borçlarına yılda bir kez olmak üzere 5 yıl vade hakkı tanındı.

Prensip olarak alacakların asıllarından vazgeçmiyoruz. Bu tür düzenlemelere vergi uyumunu bozmasından ötürü karşıyım. Yapılandırmada hesaplama için piyasa faizi yerine yurt içi ÜE kullanılacak.

Sigara kullanımıyla igili cezaları istisna olarak tuttuk. 120 TL altındaki idari para cezalarından vazgeçiyoruz.

Araç muayenesi yaptırmamış olan çiftçilere kolaylık getirildi. Çiftçilere traktörlerin fenni muayenesi için ceza hesaplaması ÜFE ile yapılacak. Yıl sonuna kadar hurdaya ayrılan araçlar için MTV kolaylığı sağlanacak.

Mükelleflerimize biz ulaşacağız. 2011'de yapılan yapılandırmada birçok konuda olduğu gibi biz adım atacağız.

Yapılandırma için başvurular internet üzerinden yapılabilecek. Uygulama tebliğini hazırladık, tebliğler bugün Başbakanlık'a gönderilecek.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.