Sınavsız memuriyet geliyor!
Sınavsız memuriyet geliyor!
08 Haziran 2014 Pazar - 16:30
A1
A2
A3
A4
Basın HaberleriPaylaşım
12634 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
sinavsiz-memuriyet-geliyor

28 Şubat sürecinde ‘kılık kıyafet’ nedeniyle üniversiteden atılan başörtülüler için sürpriz bir yasa hazırlanıyor.

Daha önce çıkan afla üniversiteye dönen böşörtülülerin kamuda işe girmek isterlerse, yaş sınırına takılmayacak, KPSS’ye girmeyecek.

Hükümet, son dakika önergeleriyle hergün biraz daha büyüyen ‘Taşeron ve maden torba tasarısı’na ilginç bir madde eklemeye hazırlanıyor.

Komisyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Haziran ayının son haftası yasalaşması planlanan pakete, 28 Şubat 1997 döneminde yalnızca “kılık kıyafet” nedeniyle üniversiteden atılanlara çifte şans veriliyor. 

Daha önce çıkartılan afla, üniversiteye dönen böşörtülüler, okulunu bitirenler, kamuda işe girmek isterlerse, yaş sınırına takılmayacaklar.

Ayrıca bu kişilere, o dönemde girmek istedikleri kurumda yapılan sınav sistemi uygulanacak.

Bu kişiler için KPSS’ye girme ve geçerli nota ulaşma şartı aranmayacak. Bu kişilerin başvuracağı kurumlar, ihtiyaçlarına göre, yazılı ve sözlü sınav yapacaklar. 

Önergeyi hazırlayanlar, bu olanaktan sadece başörtülülerin yararlanacağı ‘kılık kıyafet’ ifadesinin özellikle kullanılacağını dile getirdiler. 

Verilen bilgiye göre, bu şartlara uyan 50-100 kişi bulunuyor.

Halen alt komisyonda görüşmeleri süren pakete eklenecek edilecek düzenlemenin tartışma yaratması bekleniyor.

Düzenleme, benzeri dönemlerde düşünce ve inançları nedeniyle mağdur edilenlere yönelik hiçbir olanak tanımayacak. 

Bu haktan yararlanmak isteyenler, YÖK’ten “Kılık kıyafet nedeniyle okuldan atıldığına” yönelik belge alacak.

Eğitimini tamamlayanlar, bölümleri dikkate alınarak, kamu kurumlarına müracaat edebilecekler.

Bu kişiler için adeta “özel sınav” yapılacak.

2014 erken emeklilik ne zaman geliyor? Emeklilik yaşı madenciler için 55'en 50'ye düşürülecek. İşte diğer çalışanları da ilgilendiren düzenlemeler...

Soma'da yaşanan facianın ardından hükümet madencilerin erken emekliliği için düğmeye bastı. Emeklilik yaşı madenciler için 55'en 50'ye düşürülecek. İşte diğer çalışanları da ilgilendiren düzenlemeler...

Madenciler için hazırlanan yasa erken emeklilik ve SGK prim borçlarının affını kapsıyor. Yasanın detaylarını veren Nurettin Canikli erken emeklilik yaşının 50'ye düşürüleceğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli: "Meclis'e gelecek olan yasal düzenlemeyle Soma'da kazanın olduğu madendeki işçilere biri devletten diğeri işletmeden olmak üzere çifte maaş verilecek.

Madenlerde taşeron çalışma olmayacak. Emeklilik yaşı 55'ten 50'ye,çalışma süresi de 8 saatten 6 saate düşürülecek."

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.