Sakat bırakmada birinci sırada
Sakat bırakmada birinci sırada
22 Nisan 2014 Salı - 13:43
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
sakat-birakmada-birinci-sirada

Türk Nöroloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, dünyada ve Türkiye'de beyin damar hastalıklarının sakat bırakmada birinci sırada olduğunu söyledi.

Öztürk yaptığı açıklamada, Türkiye'de en sık görülen nörolojik rahatsızlıkların baş ağrısı, beyin-damar hastalıkları, inme, epilepsi, Parkinson, Alzheimer, Multiple Skleroz (MS) ve kas hastalıkları olduğunu ifade etti. Öztürk halkın böyle bir rahatsızlık geçirdiğinde nöroloğa gitmesi gerektiğini bilmediğini ve bu konuda farkındalığın son derece önemli olduğunu kaydetti.

Öztürk, ölüme neden olan hastalıklarda beyin hastalıklarının 2. sırada olduğunu belirterek, "Beyin damar hastalıkları dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüme neden olan hastalıklarda ikinci sırada. Bu hastalıklar sakat bırakmada ise birinci sırada" dedi.

Öztürk, beyin hastalıklarının önlenmesinin büyük ölçüde mümkün olduğunu söyleyerek, Türkiye Beyin Yılı projesi kapsamında bu hastalıklarla mücadelenin önemine dikkat çekerek farkındalık oluşturmaya çalışacaklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Beyin hastalıkları toplam sağlık harcamalarının yüzde 20'sini oluşturuyor. Türkiye'nin toplam sağlık harcamalarının beşte birini oluşturan beyin hastalıklarından kaynaklı maliyetlerin de bu doğrultuda düşmesi sağlık ekonomisi açısından önemli olur.

Kaynak: İHA

 

Kaynak için tıklayın.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.