sağlıklı zayıflama
sağlıklı zayıflama
11 Mart 2015 Çarşamba - 13:03
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir

zayıflama

~~Zayıflamak isteyen birçok kişi gerçek bir uzmandan yardım almak yerine internetten bulduğu ya da televizyondan duyduğu diyetleri uyguluyor.

Ancak yapılan her diyet ile verilen kilolar yağ kaybı anlamına gelmiyor. Yanlış diyetler vücutta su veya kas kaybına sebep olabiliyor. Uzmanlar gerçek kilo kaybının yağ dokusunun azalmasıyla olacağına dikkat çekiyor. Su veya kas dokusunun kaybedilmesi halinde diyeti bıraktıktan kısa bir süre sonra verilen kilonun fazlasıyla geri alınacağını keydediyor.

 Yanlış diyetlerle vücut sıvıları ve kas kaybının yanı sıra yağ miktarında artış görüldüğünü belirten diyetisyen Burcu Akpınar, uzman kontrolü altında sağlıklı beslenme ve kilo takibinin yapılmasını öneriyor. Kasların sağlığı için her gün hareket halinde olunması gerektiğini ifade eden Akpınar, “Ciddi kilo fazlası olan ve daha önce spor yapma alışkanlığı olmayan bireyler kısa süreli orta tempo yürüyüşlerle işe başlayabilirler. Kısa mesafelerde araç kullanmamak da olabilir.” şeklinde konuşuyor.

Protein miktarının ayarlanmasının uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu söyleyen Akpınar, evde kendi başına yapılamayacağını belirtiyor. Akpınar, “Protein miktarının az olmasının birtakım sıkıntılara yol açmasının yanı sıra aşırı protein alımının da zararları var. Çok proteinli beslenmeye bağlı bazı bireylerde ürik asit miktarının arttığı görülür. Ürik asidin kandaki miktarının çok yükselmesi başka birtakım rahatsızlıklara sebep olabilir. Kısaca diyetinizin karbonhidrat, yağ ve protein miktarları dengeli olarak ve kesinlikle bireye uygun kaloriyle ayarlanmalıdır.” diye konuşuyor.

En doğru diyetin kişiye özel olduğunu vurgulayan Akpınar, doğru zayıflamak için egzersizlere önem verilmesi gerektiğini ve mutlaka bir uzman tarafından destek alınması gerektiğini belirtiyor.

Etiketler : zayıflama,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.
Diğer Yazı Başlıkları