Sağlıkçıyı koruyan bir kanun yok mu?
Sağlıkçıyı koruyan bir kanun yok mu?
14 Haziran 2014 Cumartesi - 07:10
A1
A2
A3
A4
PaylaşımSektör Haberleri
16971 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglikciyi-koruyan-bir-kanun-yok-mu

Sağlık Bakanlığı’nın, hasta memnuniyeti kapsamında başlattığı 184 SABİM şikayet hattı ile Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılan şikayetler sağlık çalışanlarını adete çifte kıskaca alıyor! Peki sağlıkçılar kendilerini nasıl savunacak? Sağlıkçıyı koruyan bir kanun yok mu?

İzmir Türk Sağlık-Sen 1. Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, yaptığı açıklamada somut bir kanıt ve yazılı olmayan şikayetler ile devlet memurunun suçlanamayacağını belirterek, Başbakanlık Genelgesine göre de yapılan araştırma sonucu gerçekliği olmayan şikayetlerde, şikayeti yapan kişiye kamu davası açılması gerekiyor dedi.

Bu genelgenin SABİM içinde geçerli olduğunu söyleyen Doğruyol, kusur bulunmayan şikayetlerde kamu davası açılması lazım fakat kamu kurumları genelgeye uymuyor dedi.

İlgili Başbakanlık Genelgesi – 2009/12

5) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 25 inci maddesinin uygulanması ile ilgili olarak; yürütülen soruşturma ve yargılamanın tabi olduğu kanuni işlem sonucunda memur hakkındaki şikayet ve ihbarın sabit görülmemesi durumunda, memurun garaz, soyut hakaret veya uydurma bir suç maksadıyla maruz kaldığı bu isnat ve iftiralara karşı korunması için kamu davası açılması konusunda yetkili amirlere yüklediği sorumluluğun yerine getirilmesinde titizlik gösterilecektir.

Başbakanlık Genelgesi’nde bu bilgiler yer alırken, Sağlık Çalışanlarının SABİM ve BİMER ile adete çifte kıskaca alındığına da değinen Doğruyol şunları söyledi: “SABİM ve BİMER ile sağlık çalışanları adeta ikili kıskaca alınmıştır. Yapılan şikayetlerin çoğu asılsız çıkmaktadır. 2009/12 Tarih be numaraları Başbakanlık Genelgesininin 5. maddesinde durumlar açıkca belirtilmiştir. Bu durumlar karşılaşıldığında kurum amirlerinin dava açması gerekmektedir. Fakat Türkiye’de bunun bir örneği yoktur. Türkiye’de herkes şikayet edebiliyor. Beyaz kod ile Sağlık Çalışanlarını korumaya çalışan bakanlık genelgeyi uygulamayarak idari bir suç işliyor. Şikayetlerin asılsız çıkması durumunda kurumlar suç işliyor. Ayrıca yapılan şikayetlerde kurumlar çok fazla zaman kaybediyor. Her şikayete dosya açılıyor, memurdan vatandaştan, şahitlerden veri toplanıyor, değerlendiriliyor… Bütün bunlar zaman kaybı olarak geri dönüyor. Bunların sonucunda pek çok sağlıkçı gereksiz ceza almaktadır. Bunların biraz olsun önüne geçebilmek için isimsiz şikayetler dikkate alınmamalıdır. Bu konuda BİMER biraz daha ciddi olsada sağlıkçılar bu şikayetlerle mağdur edilmektedir.”

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.