Sağlık Çalışanlarına Müjde! Farklar Ödenecek
Sağlık Çalışanlarına Müjde! Farklar Ödenecek
14 Mart 2014 Cuma - 11:09
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
saglik-alisanlarina-mujde-farklar-odenecek

Aile hekimlerinin yaşadığı sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi mağduriyeti sona erdi. Sağlık-Sen’in dile getirdiği ve çözüme kavuşturduğu olay sonrası, aile hekimlerinin sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi ücreti %30 artırımlı ödenecek.

Aile hekimlerinin yaşadığı sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi mağduriyeti sona erdi. Sağlık-Sen’in dile getirdiği ve çözüme kavuşturduğu olay sonrası, aile hekimlerinin sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi ücreti yüzde 30 artırımlı ödenecek. Ayrıca şimdiye kadar yaşanan mağduriyetler de hesaplanarak fark olarak ödenecek. Aynı uygulamadan aile sağlığı merkezi çalışanları da faydalanacak.
 
Mağduriyetin giderilmesi aile hekimlerinin yanı sıra aile sağlığı çalışanlarına da yansıyacak. Aile hekimliği çalışanlarının sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ücreti de bu ay için yüzde 30 artırımlı ödenecek ve 2011 yılından itibaren kalan farklarıyla birlikte aile hekimi için 300 ila 2000 TL arası aile sağlığı çalışanları için ise 100 ila 1000 TL arası fark ödenecek.
 
Aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının ücret kalemleri içerisinde yer alan sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi ücretinde 2011 yılından itibaren yapılan hata düzeltilmiş oldu.
 
Sağlık-Sen’in girişimleri sonucu 2011 yılından beri yanlış hesaplanan/hesaplanmayan ve bir aile hekiminin ve aile sağlığı elemanının sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ücretini ortalama %30 oranında artıracak olan hata, bu ay itibariyle düzeltilecek ve geçmişe dönük farklar bu ay içerisinde ödenecek.
 
30.12.2010 tarihinde yayınlanan “Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler İle Sözleşme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te ‘Türk Lirası tutarlar ve değişken katsayılar ile Ek (3)’te yer alan aile hekimi ve aile sağlığı elemanına ödenecek tutarlar tavan ücrette yapılan artış oranında artırılır’ ” hükmü yer almakta.  Bunun karşılığı ise, aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının ücreti hesaplanırken tavan ücretle ilgili artış oranları Ek (3)’teki Sosyoekonomik Gelişmişlik Düzeyi Ücreti cetveline de yansıtılması anlamına geliyor. 

Ancak 01.07.2011, 01.01.2012, 01.07.2012, 01.01.2013, 01.07.2013 ve son olarak 01.01.2014 tarihlerinde tavan ücrette yapılmış olan artırım oranları sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ücretinde uygulanmadı. Bu ay maaşlar zamlı alınacak. Fark ödemeleri de ay sonuna kadar yapılacak.

 

Kaynak: Haberler.com

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.