Onkologlarda tükenmişlik sendromu alarmı!
Onkologlarda tükenmişlik sendromu alarmı!
24 Mart 2014 Pazartesi - 09:47
A1
A2
A3
A4
Sağlıklı Yaşam
9852 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
onkologlarda-tukenmislik-sendromu-alarmi

Çağın vebası kanser, sadece hastaları değil hekimleri de olumsuz etkiliyor. Hastalar tedavi sürecinden sonra ikincil kanser vakaları, kısırlık yaşarken uzmanlar tükenmişlik sendromuyla karşı karşıya kalıyor.

BERDA ÖZDİKTAŞ

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği önderliğinde bu yıl 5’incisi düzenlenen Türk Tıbbi Onkoloji Kongresinde bir araya gelen katılımcılar tüm kanser türlerini ele alarak, tanı ve tedavilerdeki en son yenilikleri tartıştı. Kongre, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleştirildi. Kongre kapsamında gerçekleşen toplantıda konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip; kanser hastalarının tedavi sonrası yaşadığı kısırlık, ikincil kanserler gibi etkilerle beraber iş bulma ve sosyal sorunlar yaşadığını belirtti. 

ONLAR DA ETKİLENİYOR

Ülkemizde yaşanan tıbbi onkolog eksikliğinin altını çizen Saip kanserle uğraşan hekimlerin en büyük problemi  tükenmişlik sendromu dedi. Türkiye Onkoloji Grubu’nun yapmış olduğu “Tıbbi Onkoloji Uzmanlarında Tükenmişlik ve İş Doyumu Araştırması”nı değerlendiren Prof. Dr. Pınar Saip “129 Tıbbi Onkolog ile yapılan araştırmada tükenmişlik sendromu genç doktorlarda, kadınlarda, hizmet sektöründe çalışanlarda ve iş doyumu olamayan hekimlerde daha sık görüldüğü saptandı” dedi. 

SAHTE İLAÇ VAKALARI

Kongrede konuşan Dernek Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özet, “Ülkemizde düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen ilaçlar özellikle kanser tedavisinde kullanılan pahalı ilaçlardan oluştu. Bunlar ilaç satma yetkisi olmayan medikal firmalarca piyasaya sürülmüş ve tedavi edici etkisi olmayan türdendi. Bu ilaçlar ekonomik düzeyi düşük ve sosyal güvencesi olmayan kişilere pazarlanmış maalesef. Bu insan vicdanını sızlatan acımasız bir durumdur” dedi.

 

AKILLI BOMBA BENZERİ İLAÇLAR

Cilt kanseri tedavisinde son 5 yılda alınan yolun çok önemli bulduğunu belirten Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik, "Malin melanom’u otoyolda freni patlamış bir aracın hızla savrulması gibi düşünebiliriz. Şimdiye kadar tedavide kemoterapi ile tüm trafiği durdurup yolu kapatarak çare arıyorduk. Ve tabi trafik tekrar açıldığında freni patlamış araç hala yolda olduğu için hastalığın tekrar etmesi sorunları ile karşılaşıyorduk. Yeni tip tedavide akıllı bomba olarak tabir edilen ilaçlar ile direkt bu tümöre yönelik müdahalede bulunabiliyoruz” diye konuştu.

KORUNMAYA BAŞLAYIN!

Güneş ışınlarının kansere neden olduğunu hatırlatan Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik, güneş kremi kullanmak için yazın gelmesini beklememek gerektiğini söyledi. Kanser tanı ve tedavilerindeki son gelişme ve çalışmaların tartışıldığı 5. Türk Tıbbi Onkoloji Kongresi’ne katılan Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çelik, cilt kanserinin dünyada en hızlı artış gösteren kanser türü olarak dikkat çektiğini belirtti. Çelik, cilt kanseri sebep olan bir numaralı etkenin güneş ışınları olduğunu belirterek “Nisan ayından itibaren herkes işe giderken bile plaja gider gibi en az 40 faktör koruyucu güneş kremi kullanmalılar” dedi. 

 

Kaynak Akşam

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.