Nasıl erken emekli olurum?
Nasıl erken emekli olurum?
23 Temmuz 2014 Çarşamba - 10:35
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
nasil-erken-emekli-olurum

En erken nasıl emekli olabilirsiniz, askerlik borçlanması yapmanız işinize yarar mı? Bu soruların cevaplarını tüm okurlarımızı bilgilendirecek şekilde ayrıntılı olarak açıklayalım.

İstanbul’dan Coşkun KAYA soruyor: “Bünyamin bey, 21.02.1958 doğumluyum. İlk 1 Nisan 1981’de çalışmaya başladım; ama arada çok boşluk var, günlerim eksik. Şuan SSK’lı olarak çalışıyorum. T.C. Kimlik numaram ve hizmet dökümümü ekte gönderiyorum. En kestirmeden nasıl emekli olurum? Askerliğimi 1978’de yirmi ay yaptım. Askerliğimi ödesem faydası olur mu? Fazla emekli maaşı almam için ne tavsiye edersiniz?”

Sayın okurum, bilindiği üzere sigortalılar ilk işe giriş tarihlerine göre emeklilik sisteminde kademeye tabi oluyorlar.

2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu öncesinde çalışmaya başlamış olanlar için kademeli sistem olduğundan ilk işe giriş tarihinin önce olması emekliliği etkileyebiliyor.

Bu kapsamda askerlik borçlanması da ilk kez sigortalı olunan tarihi geriye çektiğinden daha erken emekli olmayı sağlayabiliyor.

Bu çerçevede en erken nasıl emekli olabilirsiniz, askerlik borçlanması yapmanız işinize yarar mı? Bu soruların cevaplarını tüm okurlarımızı bilgilendirecek şekilde ayrıntılı olarak açıklayalım.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.