Meteoroloji uyardı! Sel, fırtına ve hortum geliyor!
Meteoroloji uyardı! Sel, fırtına ve hortum geliyor!
07 Ağustos 2014 Perşembe - 09:45
A1
A2
A3
A4
Genel Haberler
(
Gündem
,
Yaşam
)
17457 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
meteoroloji-uyardi-sel-firtina-ve-hortum-geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün İstanbul için alarm verdi. Marmara Bölgesi'nde kuvvetli yağışın; sel, fırtına ve hortumu beraberinde getireceği tahmin ediliyor.

Marmara Bölgesi için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yapan Meteoroloji, hortum riskine karşı dikkatli olunmasını istedi. AKOM da sel baskınlarına karşı uyarı yaptı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile büyükşehir belediyesine bağlı AKOM birimlerinin hava tahmin raporlarına göre, İstanbul’da bugün sabahtan akşam saatlerine kadar kısa süreli ve şiddetli yaz yağmuru görülecek. İstanbul’da yaz yağmurlarının genelde kısa zaman diliminde (7-15 dakika) dolu, hortum ve fırtınamsı rüzgârla şiddetli yağışlara neden olacağı belirtildi.

Bölgesel olarak gök gürültüsü, şimşek çakması ve yıldırım düşmesi gibi meteorolojik olayların görüleceği tahmin ediliyor.

Yağışların ani düştüğünden hızla akışa geçmesi, yollarda göllenmelere, kod seviyesi altındaki kesimlerde ise su baskınlarına neden olabilecek. Rüzgârın fırtına şeklinde esecek olması nedeniyle hortum, çatı ve tabela uçması gibi olayların yaşanabileceğine de dikkat çekildi.

BELEDİYE ALARMDA

Büyükşehir belediyesi ekipleri, itfaiye, AKOM, İSKİ, ATIK Müdürlüğü ekipleri kritik noktalarda hazır bekletilecek. Meteoroloji Müdürlüğü, yağışın) sabah 06.00’dan itibaren başlayıp saat 18.00’e kadar sürmesinin beklendiğini kaydetti.

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMLARI

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Çanakkale, Balıkesir ve Bursa illeri başta olmak üzere bölgenin güney ve doğusu ile Tekirdağ ve Edirne'nin güney kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, kuzeyi ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Manisa ve Kütahya illeri başta olmak üzere bölge genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Adana, Osmaniye, Hatay'ın kıyı kesimleri, Mersin'in iç kesimleri ve Toroslar mevkiinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Isparta ve Burdur ile Antalya'nın batı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölgenin iç ve batı kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Eskişehir çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu, zamanla bölge genelinin parçalı, kuzeydoğusunun yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre; Batı bölgeler ile öğle saatlerinden sonra Doğu Akdeniz'in doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz ile Tekirdağ, Eskişehir ve Edirne'nin güneyinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının yağışla birlikte batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Marmara'da kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette; Marmara bölgesi ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz ile Tekirdağ, Eskişehir ve Edirne'nin güneyinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (hortum riski, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.