Memurlarda Becayiş Nasıl Yapılır
Memurlarda Becayiş Nasıl Yapılır
04 Temmuz 2014 Cuma - 04:55
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
memurlarda-becayis-nasil-yapilir

Becayiş; Devlet Memurları Kanununa tabi kamu personellerinin, bir takım şartların yerine getirilmesi sonucu karşılıklı yer değiştirmesine denir.

Bir Memur Nasıl Becayiş Yapabilir?

Becayiş; Devlet Memurları Kanununa tabi kamu personellerinin, bir takım şartların yerine getirilmesi sonucu karşılıklı yer değiştirmesine denir. Devlet memurlarının karşılıklı yer değiştirmesine imkan sağlayan düzenleme 657 sayılı kanunda yer almaktadır. Kanunun “Karşılıklı Yer Değiştirme” başlıklı 73üncü maddesinde: “Aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır” ibaresi yer almaktadır.

657 sayılı kanunda yer alan hükme göre:

“Aynı kurumda çalışan memurlar karşılıklı olarak yer değiştirebilir. Memurların kurumu farklıysa becayiş yapamazlar.”

“Yer değiştirmek isteyen memurlar, kurumun farklı yerlerindeki birimlerinde görev yapıyor olmalıdır. Örneğin, kurumun aynı il içindeki farklı birimlerinde görev yapan memurlar karşılıklı yer değiştiremez”
“Kadroları aynı hizmet sınıfına dahil olan memurlar yer değiştirebilir. Örneğin, Teknik Hizmetler Sınıfındaki görev yapan memurla Genel İdare Hizmetleri Sınıfında görev yapan memur karşılıklı yer değiştiremez.”

“Kadro unvanları farklı olan memurlar karşılıklı yer değiştiremez.”
“Becayiş memurların isteği ve atamaya yetkili amirin takdiri ile gerçekleşir.” ibareleri yer almaktadır.

 

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(2) Yorum Yapıldı
04 Temmuz 2014 - 09:19
Eğitim Durumu
Eğitim mazeretiyle sosyalleştirme tayini ile giden bir personelle becayiş yapılabilr mi?
04 Temmuz 2014 - 08:30
nasıl yapılmaz?
becayiş nasıl yapılmaz..daha çok o anlatılmış :)