Memura yabancı dil kursu parası
Memura yabancı dil kursu parası
22 Mart 2016 Salı - 15:30
A1
A2
A3
A4
Genel Haberler
(
Çalışan - Memur
)
12634 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
memura-yabanci-dil-kursu-parasi

Kamuda çalışan memurların bir kısmı yabancı dil kursuna gittiği takdirde kurumu kurs ücretinin 534 TL'sini karşılıyor.

Kamu çalışanlarının bazılarının yabancı dil kurslarına ait ücretlerin aylık 534 TL'si ilgili kurumlar tarafından karşılanabiliyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarının 2015 yılında en çok 500 TL’sini karşıladıkları yabancı dil kurs ücretlerinin bu yıl 534 TL’ye kadar olan kısmı karşılanabilecek.

Kamu çalışanlarının yabancı dil kurs ücretlerinin, hangi hallerde ve hangi personele ne miktarda ödeneceği, ilgili mali yıl bütçe kanununda düzenlenmektedir. Bu kapsamda, 16 Mart tarihinde yayımlanan 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda da konuya ilişkin belirlemeler yapılmıştır.

HANGİ PERSONELİN YABANCI DİL KURS ÜCRETİ KARŞILANIR?

2016 yılı için Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda yer alan belirlemelere göre;

-Kurumlarda üst yönetim görevlilerinde bulunanların,

-Mesleğe özel yarışma sınavıyla (özel kanunlarla bu mesleklere atananlar dahil) atanmış personelinin,

-İç denetçilerin,

-Uzmanlık programlarına ve mesleki eğitimlere devam için ön şart olarak yabancı dil kurslarına katılması gereken personelin,

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtdışı kadrolarında görevlendirilen personelin,

-Lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenlerden yurt dışında zorunlu olarak yabancı dil kurslarına katılması gereken personelin

katılacakları yabancı dil kursları için ödenecek ücretin bir kısmı kurumları tarafından karşılanacak.

KURS ÜCRETİNİN NE KADARI ÖDENİR?

2016 yılında, yabancı dil kurs ücreti karşılanacak olan personele kurumları tarafından yapılacak ödeme, yabancı dil kurs ücretinin en çok yüzde 60’ı (gelir vergisi kesintisi yapılmaksızın) kadar olacak ve ödeme yapılacak aylık tutar en çok 534 TL olacak.

Ayrıca, daha önceki yıllarda kurumlarca ücreti karşılanan yabancı dil kurs süreleri de dahil olmak üzere, bir personele en çok 9 ay için yabancı dil kurs ücreti ödenebilecek.

Öte yandan, lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenlerin yurt dışında katıldıkları zorunlu yabancı dil kurslarının sömestre esasına göre olması halinde bir sömestre, sömestre esasının uygulanmadığı hallerde ise 3 aya kadar olan kurs gideri kurumları tarafından karşılanacak.

Kurumların hizmet satın alması yoluyla açılacak yabancı dil kurslarından yararlanacakların kapsamı, yararlanma süresi ve ücret ödemelerinde de aynı usuller uygulanacak.

KURS ÜCRETİNİN ÖDENEBİLMESİ İÇİN ŞARTLAR

Yabancı dil kurs ücretinin bir kısmı ödenebilecek olan kamu personelinden, lisansüstü eğitim amacıyla yurt dışına gönderilenler ile TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilenler dışında kalanlara, ödeme yapılabilmesi için;

-Yabancı dil kurslarına normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde katılmaları,

-Kursa katılmalarının ilgili veya bağlı oldukları bakanın onayıyla uygun görülmüş olması,

-Katıldıkları kursun, yurt içinde yerli veya yabancı dernek, vakıf veya kuruluşlarca açılan ve yeterlilikleri Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilmiş kurslardan veya üniversiteler tarafından açılmış dil kurslarından olması

gerekiyor.

Öte yandan, TSK’nın yurtdışı kadrolarında görevlendirilenlere yabancı dil kurs ücreti ödenebilmesi için, personelin; Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek dillerle ilgili bir kursa gidiyor olması ve 2016 yılında kursa gönderilmesi uygun görülen 120 kişi arasında bulunması gerekecek.

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.