Memur, kendi görevleri dışında çalıştırılamaz
Memur, kendi görevleri dışında çalıştırılamaz
19 Ağustos 2014 Salı - 08:35
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
memur-kendi-gorevleri-disinda-calistirilamaz

Memurlar arasında büyük sorun oluşan, memurları ikilemde bırakan uygulama hakkında mahkeme karar verdi. Memur farklı görevlerde çalıştırılabilir mi?

 

Balıkesir İdare Mahkemesi Personel Şube Müdürlüğü, sosyal işler şefliğinde çalışan görevli bir şefin, ödeme evrakları ile ilgili olarak görevlendirilmesini iptal etti. Diğer memurlara da emsal olabilecek karar aşağıdadır.

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Personel Şube Müdürlüğü İşçi ve Sosyal İşler Şefliği’nde şef olarak görev yapan bir personel, görevinin dışında olarak bölge müdürlüğünde çalışan kadrolu ve geçici işçilerle ilgili ödeme evraklarının kontrolu, ödeme emirlerinin belgelerinin imzalanması, harcama yetkilisine sunulmak üzere kontrol görevi gibi görevlendirmeye tabi tutulmuştu. Yapılan itiraz sonucunda mahkeme, “hiçbir memurun sınıfı dışında çalıştırılamayacağı”na hükmetti.

Mahkemenin iptal kararında gerekçe olarak şu ifadelere yer verildi:
“Öncelikte belirtmek gerekir ki; davacının görev yaptığı birimin (Sosyal İşler Şefliğinin) ayrıca bir kuruluşu yapılmadığı gibi Personel Şube Müdürlüğü’nün görevleri arasında davacıya verilen “ödeme evrakları konulu görevlendirme” ile bağlantılı herhangi bir görev tanımı bulunmadığı, ayrıca bu görevlendirmenin, personel şube müdürlüğü tarafından yapılması gereken benzeri görevler arasında da kabul etmek olanaklı değildir.

Bu durumda, Personel Şube Müdürlüğünde Sosyal işler Şefliğinde şef olarak görev yapmakta olan davacının, her ne kadar Yönetmelikte İşveren ve İşçi ilişkilerini yürütme görevinin Personel Şube Müdürlüğünün görev ve yetkileri arasında düzenlendiği görülmekte ise de davalı idarece yapılan görev tanımında; Personel Şube Müdürlüğünün görevleri arasında sayılmayan ve yapılacak işin niteliği nedeniyle Mali İşler Şube Müdürlüğünce takip ve kontrol edilmesi gereken Bölge Müdürlüğünde çalışan kadrolu ve geçici işçilerle ilgili ödeme evraklarının kontrol edilerek, ödeme emirlerinin belgelerinin imzalanarak harcama yetkilisine sunulmak üzere kontrol edilmesi ve imzalanmasına ilişkin işleri yürütmek üzere görevlendirildiği dikkate alındığında, yukarıda anılan Kanun hükmünde belirtilen hiç bir memurun sınıfının dışında çalıştırılamayacağı hükmüne aykırı olarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.