kritik 'İŞKUR' açıklaması
kritik 'İŞKUR' açıklaması
08 Mart 2016 Salı - 10:30
A1
A2
A3
A4
Genel Haberler
(
Çalışan - Memur
)
11036 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kritik-skur-aciklamasi

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, İŞKUR'da neden kurum içinde İş ve Meslek Danışmanı ataması yapılmadığına yönelik soru önergesini yanıtladı.

Çalışma Bakanı ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi BAYDAR'ın 'İŞKUR'da, insan kaynakları planlamasının düzenli yapılamadığı' eleştirisiyle yönelttiği 'Kurum içinde İş ve Meslek Danışmanı atamasının neden sadece dışarıdan yapıldığı ve kurum içinde yetişmiş personele neden iç atama hakkının tanınmadığı' şeklindeki soru önergesine cevap verdi.

Baydar, Çalışma Bakan Soylu'ya yönelttiği 4 soruluk önergesinde "Kurum içinde yetişmiş, nitelikli personel verimli olarak değerlendirilememiş ve bunun neticesinde İş ve Meslek Danışmanı ataması sadece dışarıdan yapılarak, Kurum içinde yetişmiş personele bu hak tanınmamıştır. Bunun sonucunda da Memur ve Danışman kadrosunda bulunan çalışanların aynı işi yapmalarına rağmen İş ve Meslek Danışmanlarının (derecelere göre 400 - 800 TL arasında) ortalama 600 TL fazla ücret alması nedeniyle oluşan fark kurum içindeki çalışma barışını bozmuştur. 26 Mart 2015 tarih ve 29307 sayılı İş ve Meslek Danışmanlığı yönetmeliği değiştirilerek kurum personelleri içinde İMD aliminin önü açılmış ancak bugüne kadar uygulamaya geçilmemiştir." ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Soylu'ya yöneltilen o sorular:

1) İŞKUR'da Memur/VHKİ/Şef kadrosunda çalışanların (MYK'dan İş ve Meslek Danışmanı Sertifikası almış olan kişiler) 26 Mart 2015 tarih ve 29307 sayılı yönetmelik hükümlerine göre daha fazla bekletilmeden İş ve Meslek Danışmanlığı kadrosuna atanması hususunda herhangi bir çalışma yürütmekte misiniz?

2) Aynı işi yapmalarına rağmen, dışarıdan alınan İş ve Meslek Danışmanlarının, Kurum içindeki meslektaşlarından(Memur ve Danışman kadrosundan) daha fazla ücret alması, "eşit işe eşit ücret" anlayışıyla ne kadar uyumludur?

3) Böylesi bir adaletsiz durumun ortadan kaldırılması için yasal bir düzenleme yapmak, ahlaki ve vicdani bir sorumluluk değil midir?

4) 26 Mart 2015 tarihinde yürürlüğe giren 29307 sayılı İş ve Meslek Danışmanlığı yönetmeliği, üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen hangi gerekçelerle uygulanmamaktadır?

SOYLU: KURUM İÇİNDEN İMD ATAMA ZORUNLULUĞU YOK!

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, soru önergesine verdiği cevapta, diğer unvanlarda çalışan personelin İMD'lerle aynı işi yapmadğını ayrıca, kurum içinden İMD atama zorunluluğu bulunmadığını belirtti.

İşte Soylu'nun cevabı:

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.