Kan bağışında yetkili adres Türk Kızılayı
Kan bağışında yetkili adres Türk Kızılayı
11 Mart 2014 Salı - 09:32
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kan-bagisinda-yetkili-adres-turk-kizilayi

Sağlık Bakanlığı, 2005 yılındaki Kan Kanunu ile kan toplama yetkisini eline alan Türk Kızılay'ının, bağışların kendi merkezlerinde yapılabilirliğini sağladıktan sonra, kayıt altına alınmış kan ve kan bileşenlerine hızlı bir şekilde ulaşabileceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan,  kan bağışı merkezlerin yapılandırılması, hem bağışçının hem kan nakli yapılan kişinin kayıt altına alınabilmesi, kanda güvenilirliğin sağlanabilmesi, hasta ve sağlık personeli açısından kaliteli ve hızlı sağlık hizmet sunumu verilebilmesi için kapsamlı çalışmalar yapıldığını ve bunu için kanuni düzenlemeler gerçekleştirildiğini, AB standartlarının yakalanabilmesi için ortak projeler yürütüldüğünü söyledi.

Bu kapsamda, son olarak Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte 2 yıldır devam eden AB projesini tamamladıklarını ve güvenli kan ve kan bileşenlerinin sağlanabilmesi için Türk Kızılayı bünyesinde alt yapının hazırlandığını dile getiren Şencan, sağlıklı bir toplum için öncelikle güvenli sağlık sunumu yapılabilmesinin şart olduğunun altını çizdi.

Güvenli kan ve kan bileşenlerinin sağlanabilmesi için yapılması gereken uygulamaları yerine getirmeye çalıştıklarını ifade eden Şencan, bunun için yurt dışındaki modelleri yakından incelediklerini söyledi. Fransa, İngiltere, Almanya ve Hollanda gibi gelişmiş ülkelerdeki uygulama ve yapılanmayı yerinde incelendiklerini anlatan Şencan, bu ülkelerde kan toplama merkezlerinin en fazla 4 merkezde olduğunu ifade etti. Şencan, "Örneğin, Hollanda'da kan bağışı 4 merkez üzerinden yapılıyor" dedi.

Tüm kan bağışları Türk Kızılayına yapılacak

Düzenli kan bağışı yapılabilmesi için gerekli olan adımlardan birinin, kan bağışı yapılan merkezlere ilişkin düzenleme olduğunu vurgulayan Şencan, şunları kaydetti:

"Bunun için 2005 yılındaki Kan Kanunu ile kanın alınması ve toparlanması için belli bir merkez öngörülmüş ve adres olarak da Türk Kızılayı belirlenmiştir. Dolayısıyla, şu anda bir geçiş süreci yaşanıyor.

Türk Kızılayı, ihtiyacın temin edilmesi noktasında şu anda yüzde 70-75 düzeyine ulaştı. Ayrıca, kanın işlenmesi sürecinde kan bileşenleri de oluşturuluyor. Hedef, 2015'in sonuna kadar bunu yüzde 100'e ulaştırabilmektir."

"Hastanelerde, kan transfüzyonu ile ilgili birimler güçlendirilecek"

Şencan, tüm kan bağışlarının Türk Kızılayı merkezlerinde yapılmasıyla birlikte hastanelerdeki kan bağışı kabul eden birimlere gerek kalmayacağının altını çizdi.

"Hastanelerde, kan transfüzyonu ile ilgili birimler, elbette varlıklarını sürdürecek. Hatta, buralar güçlendirilecek ve geliştirilecek" diyen Şencan, "Sadece, hastanelerde kan bağışı yapılan yerler kalkacak. Çünkü, tüm gelişmiş ülkelerde böyle. Hiçbir gelişmiş ülkede, hastanelerde kan bağışının kabul edildiği bir organizasyon yok" açıklamasında bulundu.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.