Kalp krizi anında ne yapmalı ?
Kalp krizi anında ne yapmalı ?
22 Mart 2014 Cumartesi - 12:03
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kalp-krizi-aninda-ne-yapmali

Her beş ani ölümün biri, kalp krizinden kaynaklanıyor. Hastalıkta en önemli detay, kısa zamanda hastaneye ulaşılması. Hastaneye ulaşmadan önce izleyeceğiniz yolları araştırdık.

Kalp krizi, kalp kasının bir bölümünün, o bölgeye yetersiz kan akışından dolayı, ölmesi sonucu meydana gelir. Kalbi besleyen damarların, kan akımının çeşitli nedenlerle ani azalmasına veya kesilmesine bağlı olarak gelişen ve o damarın beslediği kalp kasında çeşitli derecede hücre ölümü ile sonuçlanan ve kalp krizi olarak bilinen bir hastalıktır. Hastaların, kalp krizinden kaybedilmelerinin önlenmesi, olayın ilk anından itibaren en kısa zamanda hastaneye ulaşılmasına bağlıdır. Her beş ani ölümün biri, kalp krizinden dolayı gerçekleşmektedir. Kalp krizi, yetişkinlerdeki ani ölümün başlıca nedenlerinden biridir.

Erken tanı ve önemi

Kalp krizi acil bir durumdur. Hastaneye yatmayı ve yoğun bakımı gerektirir. Çünkü ölümcül ritim bozuklukları (aritmiler) kalp krizinin ilk bir kaç saatinde, ölümün başlıca sebebidir. Tedavinin amaçları, kalp krizinin ilerlemesini durdurmak, kalp hasarını en az düzeyde tutmak, iyileşebilmesi için kalbin taleplerini azaltmak ve komplikasyonları önlemektir.

Kadınlarda risk daha yüksek

Özellikle 50 yaşın altındaki genç kadınlarda kalp krizi ortaya çıktığında, riskin erkeklere oranla daha yüksek olduğu belirtiliyor. Kadınlar, menopoz öncesinde östrojen hormonu sayesinde kalp krizi riskinden büyük oranda korunurlar. Ancak kalp krizine maruz kaldıklarında, krize bağlı komplikasyonların ortaya çıkma oranı daha yüksektir.

Zamanında hastaneye ulaşmak gerekiyor

20 yıl önce, hastane dışında kalp krizinden kaynaklı ölümlerin 2/3’ünün, krizin başlangıcını takip eden birkaç dakika içinde olduğu belirtiliyor. Bu nedenle canlandırma, işlemlerin çabukluğuna bağlıdır. Bütün amaç, hastanın en iyi tedavi edileceği yere, ölmeden ulaştırabilmektir. Kalp krizinde en önemli nokta, göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz, kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı almasıdır. Ölümlerin yarısı, kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede, kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur. Hastaya, hastanede müdahalede, önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır.

Kalp krizi esnasında yalnızsanız

Kişinin, kalp krizi geçirdiği esnada, tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı bir manevra yok. Bunun yanında;
Öncelikle, ağrı başladığı anda, telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin. Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur. Kuvvetli öksürük, geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak, kuvvetli biçimde öksürün.

Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın. Bunun dışında, kesinlikle bir şey yiyip içmeyin. Pencereyi açarak, odaya oksijen girmesini sağlayın. Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin. Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın, travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir. Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın. Soğuk ya da sıcak suyun altına, kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su, böyle durumlarda çok tehlikelidir. Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.

Kriz tekrarını önlemek için;

Kalp krizinin tekrarını önlemek ve kalp krizinden korunmak için; Kan basıncınızı kontrol edin. Gerekirse, doktorunuzun önereceği ilaçları kullanın. Kolesterol seviyelerinizi kontrol edin. Eğer içiyorsanız, sigara içmeyi bırakın. Bu konuda zorlanırsanız, sigarayı bırakma polikliniklerinden destek alın. Şeker hastalığınız varsa mutlaka kontrol altında tutun. Meyve ve sebze bakımından zengin, az hayvansal yağ içeren diyetler uygulayın. Fazla kiloluysanız kilo verin. Kalp sağlığınızı korumak için her gün ya da haftada en az 5 gün, yürüyüş yaparak ya da diğer egzersizlerle vücudunuzu çalıştırın. Fakat önce, kalp hastalıkları uzmanınıza danışın. Stresten uzak durun, gerekirse bunun için profesyonel yardım alın. Eğer kalp krizi için bir ya da daha fazla risk faktörü taşıyorsanız, kalp krizini engellemeye yardımcı olması için aspirin alıp almamanız konusunda doktorunuza danışın. Zira bilinçsiz aspirin kullanımı, mide kanaması gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Kaynak: AjansHaber

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.