Kahve riski azaltıyor!
Kahve riski azaltıyor!
17 Nisan 2014 Perşembe - 09:35
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
kahve-riski-azaltiyor

Yapılan araştırmalar neticesinde düzenli olarak kahve tüketimi bunama riski ve Alzheimer hastalığından koruyor.

Fransız bilim insanlarının fareler üzerinde yapmış oldukları araştırma, düzenli olarak kafein tüketilmesi bilişsel faaliyetlerdeki azalmanın daha geç görülmesini, bunama riskinin ve Alzheimer hastalığından sorumlu Tau proteininin sinir hücrelerinde birikiminin azalmasını sağlayabileceğini gösterdi. 

Bilim insanları, farelerin genlerini yaş ilerledikçe Tau proteinine bağlı sinir tahriplerine maruz kalması için değiştirdi. Bazı Farelere 10 ay boyunca kafein verildi.

Kafein verilen farelerin hafızasının daha iyi olduğu belirlenirken, Tau proteini oranında ve sinir tahribinde de değişiklikler gözlemlendi.

Kafein ve Tau proteinine bağlı hastalıklar arasında bağlantı olduğunu gösteren araştırmanın sonuçları ''Neurobiology of Aging'' dergisinde yayımlandı.

Kaynak için tıklayınız.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.