İhmal iddialarına inceleme
İhmal iddialarına inceleme
28 Mart 2014 Cuma - 10:51
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
hmal-iddialarina-inceleme

Sağlık Bakanlığı, Adana'da bir hastanede, doktorun normal doğum ısrarının bir kadının ölümüne yol açtığı iddiaları için açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili olarak Adana Kadın Sağlığı ve Doğum Hastanesi'nin açıklamasını paylaştı. Hastaneden yapılan açıklamada, “Gönül Söyler isimli hasta 17.03.2014 tarihinde Adana Doğum Hastanesinin Acil Servisine başvurmuştur. Yapılan muayenede 41 haftalık gebe olduğu anlaşıldığından hastanın doğum salonuna yatışı yapılmıştır. Doğum salonunda gebeye ve bebeğe ait tetkikler yapılmış, gebenin daha önce 2 doğumu da normal yolla yaptığı için sezaryen endikasyonu konulmamıştır. Gebenin doğum sancılarının yetersiz olması nedeni ile kontraksiyonu başlatıcı ilaçlar uygulanmış ve 18.03.2014 tarihinde normal spontan vaginal doğum gerçekleşmiştir.

Yenidoğan bebeğin çocuk uzmanı ile muayenesinden sonra Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapılmıştır. Annenin doğumdan sonra kanamasının durmaması üzerine intrauterin balon uygulanmış ancak fayda sağlamadığı anlaşıldığından hastanın ailesinin onayı ile histeroktomi (rahmin alınması) yapılmıştır. Hastanın 3. düzey yoğun bakım ihtiyacı olduğundan ambulans ile Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesi Cerrahi Yoğun

Bakım Ünitesine sevki gerçekleştirilmiştir.

Hastane kayıtları incelendiğinde hastanın ilgili hastanenin düzenli takibinde bir hasta olmadığı anlaşılmıştır. Hasta ilk defa gebeliğinin 24. Haftasında hastaneye başvurmuş bu tarihten sonra doğumun başladığı tarihe kadar bir daha başvuru yapmadığı görülmüştür.

Hasta daha önce 2 defa normal doğum yaptığı için sezaryen uygulamanın tıbben uygun olmadığı, normal doğum sonrasında gelişen atoni kanaması (doğum sonu kanama) için doktorların yapılması gereken tüm tedavileri uyguladığı ve bu yöntemlerin yerinde olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca Adana İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından konu hakkında idari inceleme başlatılmıştır” denildi.

Sağlık Bakanlığı, Adana İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından konu hakkında idari inceleme başlatıldığını belirtti.

Kaynak: İHA

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.